"To projekt nauki obywatelskiej, który stawia wielkie i bezczelne pytania" - mówi prof. Piotr Homola z Instytutu Fizyki jądrowej PAN w Krakowie. "Formalnie zawiązała się już międzynarodowa współpraca. Tak właśnie działają badania naukowe we współczesnym świecie - wszyscy współpracują ze wszystkimi. Widzimy dane, zaczynamy je analizować, natomiast nie mamy jeszcze wniosków naukowych" - dodaje prof. Homola.
CREDO łączy dane pochodzące z bardzo wielu różnych urządzeń rejestrujących cząstki związane z promieniowaniem kosmicznym. Tych w pełni profesjonalnych, budowanych i zarządzanych przez duże ośrodki lub konsorcja naukowe, jak i tych tanich, jak matryce w aparatach fotograficznych smartfonów. Aby wziąć udział w projekcie wystarczy zainstalować aplikację CREDO Detector i uruchamiać ją przy zasłoniętym obiektywie kamery.
Nadzór nad utrzymaniem i rozbudową aplikacji sprawuje Politechnika Krakowska, za gromadzenie i przetwarzanie danych napływających z całego świata odpowiada Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
(Ewa Szkurłat/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.