Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Krakowianie toną w długach wobec miasta

  • Kraków
  • date_range Wtorek, 2012.10.02 14:03 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:36 )
"Traktujemy miasto jako sumę prywatnych interesów. To, co u sąsiada już nas nie obchodzi" - tak żądania poszerzania strefy i niechęć Krakowian do płacenia czynszu skomentował socjolog Paweł Kubicki.

fot. Archiwum Radia Kraków

Jack Bańka: Pana cieszy poszerzanie strefy płatnego parkowania?
Paweł Kubicki, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego : Nie bardzo. Poszerzanie strefy bez zintegrowanego systemu park & ride, do niczego nie doprowadzi.
Czy można zatem bezkarnie wyłączać przestrzeń miasta bez możliwości normalnego zaparkowania?
To jest problem. Badania mówią, że samochód dziennie w mieście porusza się ok. 2 godz., przeciętnie. Czyli przez 22 godz. ten samochód stoi i zajmuje przestrzeń. I tej przestrzeni zajmowanej przez samochody jest w centrum Krakowa sporo. Z drugiej strony jak mamy fatalną komunikację to jak do tego centrum dojechać?

Czyli rozszerzanie strefy płatnego parkowania tak, pod warunkiem, że funkcjonuje komunikacja miejska, czy też systemy park & ride?
Oczywiście, to jest jeden z kluczowych problemów. Kiedy strefa przesunęła się w okolice, w których ja mieszkam, nagle okazało się, że nie ma miejsc do parkowania. Od 20 lat mówi się o budowaniu parkingów w Krakowie. Owszem zbudowano jeden, pod Wawelem, który się kiepsko sprawdza.
Czy to ma także jakiś szerszy wymiar społeczny? Czy zmienia się życie w tych miejscach, gdzie nie można normalnie zostawić samochodu, tylko trzeba zapłacić? Dlatego kierowcy wybierają inne miejsca do parkowania?
Ja to widzę po moich sąsiadach, którzy lobbują za tym, żeby tą strefę rozszerzyć. Myślę, że samo poszerzanie strefy nie rozwiązuje tego problemu. Rozwiązaniem jest zintegrowany system kolei aglomeracyjnej i system park & ride, który zachęca mieszkańców dojeżdżających do centrum do zostawiania samochodu na parkingu i dojeżdżania do pracy komunikacją miejską. Strefa płatnego parkowania to jest kij, trzeba jeszcze marchewki. I tej marchewki trochę brakuje.
Jak pan sobie to tłumaczy, że mamy wymagania wobec władz miasta, że chcemy poszerzenia strefy płatnego parkowania a jednocześnie nie lubimy płacić czy to za komunikację miejską czy to za parking? Co więcej, dzieje się to za społecznym przyzwoleniem?
To są słabe postawy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. To jest taki model patrzenia na miasto jako sumę prywatnych interesów. Jak nam się uda, to jest fajnie ale to, że sąsiedzi będą mieli problem to już nie nasza sprawa. Jeśli nie będziemy się składać na komunikację publiczną, to ona będzie fatalna a kupując bilet to my się do niej dokładamy. To jest szerszy problem kiepskich podstaw społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Spuścizna PRL-u?
To raz. Dwa to spuścizna takiego modelu szlachecko-chłopskiego w Polskim wydaniu. My nigdy nie mieliśmy silnych podstaw miejskich a na miasto patrzy się jak na dobro wspólne. Ale to się zmienia. Jest sporo dobrych inicjatyw, które pokazują, że idziemy dobrym kierunku.
Miasto to jest tożsamość, to jest zaangażowanie mieszkańców. To jest myślenie o mieście raz jako o dobru wspólnym a raz o dobru, które jest budowane przez wiele pokoleń. Zwłaszcza w Krakowie to widać. Całe piękno tego miasta. Jego rozwiązania odziedziczyliśmy po przodkach.

Jak pan słyszy, że Krakowianie są winni MPK 5 mln zł, natomiast lokatorzy mieszkań komunalnych muszą oddać miastu 160 mln to co pan myśli? Jak budzić tą współodpowiedzialność ?

Trudno znaleźć dobrą receptę. Z mieszkaniami komunalnymi jest pewien problem, bo istnieje stereotyp, gdzie wyobrażamy sobie mieszkańców mieszkań komunalnych jako margines społeczny. To jest tylko pewien procent . Jest wiele osób, które z różnych powodów popadły w kłopoty finansowe i nie są w stanie płacić. Takim osobom trzeba podać wędkę, pomoc, żeby się mogły z tego wydostać.

Ale też ci, którzy nie płacą, zdarza się, że mówią: „Niech płacą inni, frajerzy a ja sobie będę bezkarnie mieszkał”
To prawda. Z tym jest problem. W najbliższych latach to będzie jeden z konfliktów zapalnych polskich aglomeracji.
Myśli pan, że ten nadciagający kryzys finansów miejskich zmieni jakość życia tu w Krakowie, w najbliższych latach?
Obserwując prewencyjne działania władz Krakowa w tej materii myślę, ze kryzys zmieni jakość życia … na gorsze. Walka z kryzysem kojarzy mi się z metaforycznie. Gaszenie ognia za pomocą benzyny. Władze podwyższają opłaty i obcinają dotacje w sferze edukacji i kultury, co będzie skutkowało wyprowadzaniem się kolejnych osób na tereny podmiejskie. Za nimi pójdą ich podatki oraz pieniądze wydawane na codzienną konsumpcję w mieście. To już jest spory problem w Krakowie.
To kim będą nowi mieszczanie po przejściu kryzysu?
Nie wiemy jak ten kryzys będzie wyglądał i jak zmieni polskie miasta. Ta sytuacja zaczyna wyglądać coraz bardziej groźnie. Kryzys pojawi się w samorządach, w miastach, które są poważnie zadłużone. Przecież gminy wyłożyły potężne pieniądze na inwestycje dziś nazywane „białymi słoniami”. Jeśli ci nowi mieszczanie będą się wyprowadzać pod miasto, w Krakowie zostanie próżnia społeczno-kulturowa. Trudno żyć w mieście, w którym jest coraz drożej. W wielu polskich miastach już widać tę silna tendencję, w Krakowie również, zwłaszcza jeśli chodzi o klasę średnią. Samo genius loci nie wystarczy do tego, by zamieszkać w centrum.

160 mln zł za czynsz w mieszkaniach komunalnych, 5 mln za przejazd MPK bez biletu i drugie tyle za postój w strefie płatnego parkowania - to długi Krakowian wobec miasta. Z drugiej strony mieszkańcy domagają się rozszerzenia strefy płatnego parkowania m.in. o Dębniki i Zabłocie. Chcą też sprawniejszej komunikacji w mieście.


Zdaniem gościa programu O tym się mówi, socjologa Pawła Kubickiego winne są temu kiepskie podstawy społeczeństwa obywatelskiego. Kubicki dodał, że i samo miasto rujnuje kieszenie mieszkańców podnosząc podatki i uszczuplając dotacje na kulturę i edukację. Skutki będa takie, ze Krakowianie zaczną masowo wyprowadzać się pod miasto, co już jest poważnym problemem.

Zapis rozmowy Jacka Bańki z gościem programu O tym się mówi, socjologiem Pawłem Kubickim


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 13:25

    38-latek jechał tarnowskim odcinkiem autostrady i... pił wódkę

  • 13:17

    Centrum Kultury Podgórza – Klub Płaszów zaprasza na koncert „Podróż przez dźwięki nasycone celtycką energią”

  • 13:08

    Specjalny koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu w Filharmonii Krakowskiej

  • 12:53

    Koncert zespołu Sofiia Matviiv Sextet w Klubie Płaszów

  • 10:00

    Akademia Cracovii stworzyła wyjątkową drużynę. Kim są Pasiaste Motyle?

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię