To ma być także szansa na zaplanowanie długoterminowej polityki klimatycznej. Zdaniem aktywistów z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego formuła panelu obywatelskiego jest najbardziej optymalna. Jak mówią, kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców wybrana spośród całej społeczności Krakowa wybierze rozwiązania, które nie aż tak rygorystyczne jak te, których żądają aktywiści.

Jak mówią - w zwykłych konsultacjach społecznych prawdopodobnie wzięłaby udział jedynie wąska grupa społeczników, która domagałaby się zdecydowanych i daleko idących działań, na które nie chciałoby się zgodzić miasto. - Nam zależy jednak, żeby te rozwiązania miały poparfcie mieszkańców, bo to zapewnia ich skuteczniejsze wdrażanie - mówi Dominik Madej z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Zgodnie z formułą tego rodzaju konsultacji społecznych - spośród wszystkich mieszkańców Krakowa - do udziału w szkoleniach, dyskusjach i warsztatach zaproszona zostanie grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku, z różnych środowisk, z różnym stopniem wykształcenia. Podczas cyklu spotkań ich zadaniem będzie wypracowanie wspólnych rozwiązań dotyczących w tym wypadku polityki klimatycznej miasta.

Pomysł panelu wspiera radny Łukasz Maślona. - Przeplatają się okresy suszy z ulewnymi deszczami, no i taki też będzie cel tego panelu, żeby wypracować rozwiązania, które później będzie można wdrożyć, tak żeby mieszkańcom było chociaż trochę lepiej, ale też, żeby zapobiegać dalszym skutkom zmian klimatycznych. Możemy się skupić w ramach takiego panelu na takim globalnym spojrzeniu na tematykę związaną z zarządzaniem miastem właśnie w obliczu wyzwań, które stoją wobec tych zmian klimatycznych - podkreśla Maślona.

O tym, że dyskusja i decyzje w sprawie przyszłości klimatycznej Krakowa są niezbędne, przekonuje również zastępca prezydenta Krakowa - Andrzej Kulig. - Miasto funkcjonuje w obszarze kilku bardzo ważnych projektów ekologicznych europejskich i nie ukrywamy, że chcielibyśmy poddać je dyskusji z perspektywy oczekiwań, które są ważne dla społeczeństwa Krakowa w obszarze ochrony przed zmianami klimatycznymi naszego miasta. To jest temat, który dotyczy nie tylko wysiłku także finansowego, czy organizacyjnego miasta, ale także dotyczy nas wszystkich, czyli przede wszystkim obywateli, ponieważ oni także będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia i swoje nastawienie do wielu różnych rzeczy - podkreśla Kulig.

Warto wspomnieć, że konsultacje społeczne w formule panelu obywatelskiego nie są w Krakowie nowością. Po to rozwiązanie sięgnięto już przy okazji rozstrzygnięcia sprawy upamiętnienia żołnierzy Armii Krajowej.

Taka forma dyskusji miała właśnie pokazać nastroje społeczne i opinie zwykłych Krakowian, a nie dwie strony sporu o to czy na Bulwarze Czerwieńskim powinna powstać tak zwana Wstęga Pamięci.

Tyle tylko, że po niemal roku - choć  nie bez kłopotów - udało się wyłonić firmę, która przeprowadzi panel i skompletować listę mieszkańców, spośród których wyłonieni będą uczestnicy dyskusji i warsztatów.

Jak mówi Mateusz Płoskonka z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia - dalsze działania uniemożliwiła pandemia. - Wstrzymaliśmy jego realizację. Trudne byłoby organizowanie dwóch paneli w tym samym czasie, to po pierwsze. Nie wspomnę o środkach finansowych, ale też z uwagi na ten specyficzny temat też przy związku z zagrożeniami wynikającymi z sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19, nie chcielibyśmy narażać potencjalnych uczestników tego panelu, a musimy tutaj powiedzieć o organizacjach kombatanckich, seniorach, do udziału w takim wydarzeniu - tłumaczy Płoskonka.

To oznacza, że panel obywatelski w tej sprawie odbędzie się najwcześniej w przyszłym roku.

(Joanna Orszulak/jp)

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.