Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków włączył się w obchody 81. rocznicy transportu pierwszych więźniów do KL Auschwitz

  • Beata Penderecka
  • date_range Poniedziałek, 2021.06.14 18:25 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.06.14 18:35 )
14 czerwca 1940 roku z Tarnowa do obozu przetransportowano 728 osób. Dziś na placu Axentowicza w Krakowie przed pomnikiem więźniów obozów zagłady w asyście wojskowej złożono kwiaty i zapalono znicze. Przygotowano też wystawę plenerową - mówi Filip Musiał dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

fot: Paweł Morawczyński

Wystawa przedstawia główne informacje o tym jak wyglądał system mordowania więźniów. Pokazujemy je w plenerze - tam, gdzie mogą dotrzeć do szerszego grona, także do tych, którzy historią się nie interesują, ale gdy przejdą obok wystawy, zatrzymają się, przeczytają, będzie pretekst, by wiedzę pogłębić - mówi Filip Musiał.

Kwiaty złożono również w Tarnowie pod Pomnikiem 1.Transportu Więźniów Politycznych. Podobne formy upamiętnienia ofiar obozu odbywały się w całej Polsce.
Główne obchody przeprowadzono jednak w KL Auschwitz. Na dziedzińcu bloku numer 11, przy Ścianie Śmierci wiązanki złożyli byli więźniowie i przedstawiciele władz państwowych.
posłuchaj Filipa Musiała

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię