Prezydent zaznaczył, że witraż przygotują specjaliści z krakowskiego Muzeum i Pracowni Witrażu. - Jestem przekonany, że doświadczenie i umiejętności krakowskich mistrzów witrażu, pozwoli im sprostać temu ambitnemu zadaniu. Wszak zabytkowe witraże, podobnie jak cała katedra, są naszym wspólnym europejskim dziedzictwem - skarbem, za który wszyscy czujemy się odpowiedzialni. - napisał Jacek Majchrowski.

"Czekamy na sygnał od władz Paryża, czy są zainteresowani takim wsparciem. Jeżeli tak, będziemy starali się skontaktować francuskich specjalistów nadzorujących odbudowę z krakowskim ekspertami" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. 

Mury zniszczonej pożarem katedry Notre Dame co prawda stoją, ale części ścian grozi zawalenie. Według rzecznika paryskiej straży pożarnej zagrożone są górne fragmenty ścian nawy poprzecznej. Nie utrzymuje ich już konstrukcja dachowa, a są szczególnie narażone na działanie wiatru. Jak napisała agencja AP, konstrukcja wokół słynnych rozet świątyni zostanie rozebrana by ograniczyć ruch kamieni tworzących budowlę i zapobiec dalszym szkodom. 

W geście solidarności z katedrą Notre Dame rozdzwoniły się w środę dzwony w całej Francji. O 18.50, czyli w godzinę, w której wybuchł pożar w świątyni, zabrzmiały dzwony we wszystkich polskich katedrach. Odezwał się również Dzwon Zygmunt na Wawelu, który bije bardzo rzadko.

Cały czas trwa także ogólnoświatowa zbiórka na odbudowę katedry Notre Dame. Według ostatnich informacji zebrano już prawie miliard euro. 

 

 

(RK,PAP, krakow.pl/ew)