"Apelujemy o ostrożność do kierowców. Od tygodnia przyjmujemy więcej zwierząt, szczególnie kotów, po wypadkach" – powiedział w piątek PAP Szymon Ziemka z Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (KTOZ), które prowadzi schronisko.

Według niego sytuacja taka może wynikać z tego, że na pustych drogach kierowcy przyspieszają, a zwierzęta czują się spokojniej. KTOZ podkreśliło, że kierowca ma obowiązek udzielenia pomocy potrąconemu zwierzęciu. Przypomina też o całodobowym numerze telefonu straży miejskiej – 986 i również całodobowym numerze do schroniska – 12 429 74 72, 12 429 92 41.

Grupą zwierząt, o której pracownicy KTOZ pamiętają, są również gołębie – szczególnie te na Rynku Głównym. Od chwili wprowadzenia zagrożenia epidemicznego centrum Krakowa opustoszało – przyzwyczajone do dokarmiania ptaki nie otrzymują już pokarmu od turystów. Teraz gołębie dostają ziarna od inspektorów KTOZ. "Jak je (gołębie) tak oswoiliśmy, to powinniśmy o nie w miarę możliwości dbać" – powiedział Ziemka.

KTOZ rekomenduje mieszkańcom w centrum miasta, aby przez okna wysypywali ziarna dla ptaków.

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami skrytykowało także grafikę na plakacie, który pojawił się na os. Podwawelskim. Plakat pokazuje sposoby chronienia się przed zakażeniem koronawirusem. Wśród rysunków oprócz czynności takich jak m.in. mycie rąk, zakrywanie ust w czasie kaszlu i kichania, znalazła się grafika przekreślonego kota i rekomendacja unikania kontaktu z "chorymi i bezpańskimi zwierzętami".

"Od początku mówimy, że według WHO zwierzęta nie chorują i nie przenoszą koronawirusa. Tymczasem na mieście pojawiły się takie oto grafiki, które mogą sprawić, że mniej wnikliwi będą krzywdzić lub pozbywać się zwierząt" – oświadczyło KTOZ.

Zgodnie z niektórymi opiniami opustoszałe ulice i place przyciągają zwierzęta, lub sprawiają, że są one bardziej widoczne. Kilka dni temu straż miejska interweniowała ws. grupy dzików, które przyszły do parku Jordana. "Zostały uśpione przez weterynarza i przewiezione w bezpiecznie dla nich miejsce" – wyjaśnił rzecznik prasowy straży miejskiej Marek Anioł.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)