Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków w pierwszych dniach II wojny światowej

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2013.09.02 13:10 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:29 )
Na Wawelu zawisła hitlerowska flaga, Rynek Główny przemianowano na plac Adolfa Hitlera, ważne budynki i obiekty sportowe służyły za miejsce apeli, defilad i innych uroczystości, urządzanych przez niemieckiego okupanta, tramwaje "tylko dla Niemców".

Źródło: NAC

Posłuchaj o tym, jak wyglądał Kraków
Okupacja hitlerowska w Krakowie

Kraków został zajęty przez wojska niemieckie 6 września 1939 r. Wprowadzono godzinę policyjną, wszelkie działania uznane za wrogie wobec Niemców zagrożone były wyrokami śmierci. Jeszcze we wrześniu doszło do pierwszych ataków masowego terroru. 20.09.1939r. rozstrzelano 10 zakładników. Znaczna część ziem polskich już w październiku 1939 r. została bezpośrednio włączona do III Rzeszy, z pozostałych utworzono Generalne Gubernatorstwo ze stolicą w Krakowie („Frankonia”, jak z sarkazmem mówili na niej mieszkańcy, nawiązując do nazwiska rezydującego na Wawelu Hansa Franka).

Wybór Krakowa na stolicę GG nie był przypadkowy. Pięciokrotnie mniejszy od Warszawy, położony niedaleko dawnej granicy z Niemcami, wydawał się Niemcom miastem stosunkowo łatwym do zgermanizowania.



W listopadzie 1939 r. , od aresztowań profesorów Uniwersytetów, a następnie nauczycieli szkół średnich, rozpoczęto akcję planowanego niszczenia polskiej inteligencji. Miało to doprowadzić do całkowitej germanizacji Polski.

Obecność Niemców w Krakowie wiązała się też z planami architektonicznymi Hitlera wobec miasta. Planowano m.in. stworzenie niemieckiej dzielnicy rządowej na Błoniach i realizację niemieckiej dzielnicy mieszkaniowej na zachód od placu Inwalidów. Obecnie trudno sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby stolica Małopolski, gdyby naziści zrealizowali chociażby część ze swoich wizji.

Druga wojna światowa była największym konfliktem w dziejach ludzkości. Szacuje się, że w trakcie jej trwania zginęły 72 miliony ludzi, z tego 47 milionów cywilów.


74 rocznica wybuchu II wojny światowej

( Malgorzata Nieciecka /dw)
II wojna św. rozpoczęła się w Tarnowie?
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię