9 lipca 2025 r. minie 1. rocznica śmierci wybitnego polskiego aktora, reżysera Jerzego Stuhra. Rodzina aktora i Stowarzyszenie Fundacja Unicorn oraz miłośnicy Jego twórczości, artyści,współpracownicy organizują specjalny festiwal, w czasie którego chcą pokazać nieprzemijające dzieła mistrza. Gośćmi festiwalu będą m.in. Anna Dymna, Anna Radwan, Anna Polony, Juliusz Machulski, Paweł Edelman, Feliks Falk, Olgierd Łukaszewicz, Jan Kanty-Pawluśkiewicz, Jerzy Fedorowicz, Jacek Popiel, Zbigniew Zamachowski oraz Maciej Stuhr.
Otwarcie „Stuhralia” Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra poprzedzi organizowany 3 lipca 2025 r. unikalny koncert muzyki filmowej i teatralnej „Od Kilara do Kilera” pokazujący różnorodność muzyki w filmach i spektaklach Jerzego Stuhra. Miejsce koncertu nie jest przypadkowe, gdyż to właśnie na scenie STU w 1968 roku miał miejsce debiut teatralny Artysty. Gościem specjalnym koncertu będzie Barbara Stuhr, a ten niezapomniany wieczór poprowadzi Maciej Stuhr.
Uroczyste otwarcie Tauron Festiwalu Jerzego Stuhra planowane jest 4 lipca w Kopali Soli „Wieliczka”. W ramach otwarcia festiwalu, po ponad 40. latach od czasu swojej premiery, kultowa „Seksmisja” w reżyserii Juliusza Machulskiego powróci do Kopalni Soli w Wieliczce,
gdzie realizowano zdjęcia do tego filmu. Emisje poprzedzi spotkanie z reżyserem filmu Juliuszem Machulskim, odtwórcą kultowej roli „Alberta” – Olgierdem Łukaszewiczem, a także z Maciejem Stuhrem.
Na uczestników unikalnego pokazu „Seksmisji” w komorze Warszawa czekają liczne niespodzianki związane z pobytem w świecie „Archeo”.
Festiwalowy weekend Jerzego Stuhra wypełnią pokazy jego dzieł teatralnych i filmowych w Kinie Pod Baranami w ASP. Zobaczymy spektakl „Mieszczanin szlachcicem”, „Wodzireja”, „Spis cudzołożnic”, „Historie miłosne” czy „Duże zwierzę”. Nie zabraknie również pokazu „Shreka” z kultową rolą dubbingową Jerzego Stuhra. Wszystkie pokazy będą okazją do rozmów z twórcami i aktorami. Spotkania poprowadzą Maria Malatyńska oraz Łukasz Maciejewski.
W Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie odbędzie się Sympozjum „Jerzy Stuhr i Jego Mitteleuropa” poświęcone spojrzeniu Jerzego Stuhra zarówno na sprawy sztuki, jak i na postrzeganie relacji międzyludzkich świata, ojczyzny i uniwersalnych wartości.
Festiwal jest również okazją do organizacji dwóch wystaw w Muzeum Krakowa. Pierwsza z nich nosi tytuł „Ku pamięci” i pokazuje szczególne dzieła malarskie córki aktora – Marianny Stuhr. W Pałacu Krzysztofory artystka zaprezentuje kilkanaście prac, w których opowiada o swoich emocjach towarzyszących odchodzeniu taty. Druga z wystaw nosi tytuł „Pokój Podgórzanina – Stuhrowie”. W Muzeum Podgórza zostaną zaprezentowane liczne pamiątki po wielopokoleniowej rodzinie Stuhrów, w tym bogaty zbiór osobistych pamiątek po Jerzym Stuhrze.
Festiwal „Stuhralia” to niezwykła okazja, aby wspólnie uczcić pamięć Jerzego Stuhra i zanurzyć się w Jego nieprzemijającej twórczości. To święto sztuki, filmu, muzyki i teatru, które łączy pokolenia i przypomina o sile talentu oraz pasji Mistrza. Niezapomniane projekcje, spotkania z wybitnymi artystami, wyjątkowe koncerty i inspirujące rozmowy sprawiają, że każdy uczestnik będzie mógł odkryć nowe aspekty Jego dorobku oraz poczuć uniwersalny wymiar sztuki, którą tworzył Festiwal jest także wyrazem wdzięczności wobec Człowieka, który przez lata nie tylko zachwycał na ekranie i scenie, ale również - często w ciszy i z wielką empatią angażował się społecznie i niósł nadzieję osobom doświadczającym choroby nowotworowej i ich bliskim.
Profesor Jerzy Stuhr był jednym z założycieli i wieloletnim ambasadorem organizatora wydarzenia – Stowarzyszenia i Fundacji
Unicorn, które od ponad 25 lat towarzyszy osobom chorującym onkologicznie. Jego zaangażowanie w tę działalność było szczere,
głębokie i – jak sam podkreślał – miało dla niego ogromne znaczenie. Po własnej diagnozie nowotworowej jeszcze mocniej oddał się tej
misji, uważając, że „niesienie nadziei pacjentom to najlepsza rola w jego życiu”.
Więcej informacji: www.unicorn.org.pl/jerzystuhr