Zgodnie z internetowym konkursem rozstrzygniętym w maju zeszłego roku, stojaki swoim kształtem nawiązują do jednego z symboli Krakowa - Sukiennic. Konkurs ogłosiła krakowska huta ArcelorMittal Poland, która też przetopiła zezłomowane piece i wykonała z nich urządzenia na rowery. Stare piece od początku 2018 r. oddawali mieszkańcy Krakowa, którzy korzystając z miejskiego dofinansowania, wymienili je na ekologiczne źródła ciepła.
Huta wypłacała mieszkańcom bonus w wysokości 150 zł za każdy oddany piec. W sumie ArcelorMittal Poland wydał na ten cel do tej pory blisko 150 tys. zł.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielkim wyzwaniem dla Krakowa jest wyeliminowanie spalania paliw stałych do września tego roku, dlatego wsparliśmy działania Urzędu Miasta, zmierzające do ograniczania niskiej emisji” - zaznaczył w środę Grzegorz Maracha, dyrektor Zakładu Wielkie Piece i Stalownia w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland.
„Dzięki temu, że stal można przetwarzać praktycznie bez końca, mogliśmy zagospodarować niepotrzebne już kopciuchy, a ich stalowe elementy przetopić na nowe stojaki rowerowe” - dodał.
W drugiej turze przedsięwzięcia ponad 200 stojaków rowerowych w te wakacje trafiło przed akademiki i wydziały Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także w miejsca uczęszczane przez krakowian i turystów.
Będą mogli z nich korzystać przyjeżdżający do szpitala im. Stefana Żeromskiego, na kąpielisko w Przylasku Rusieckim, do zabytkowego dworku w Branicach, gdzie mieści się oddział Muzeum Archeologicznego lub do społecznych ogrodów krakowian.
Stojaki pojawiły się również na terenie krakowskiej huty ArcelorMittal Poland. Będą z nich korzystali pracownicy, którzy, zwłaszcza latem, chętnie wybierają rower zamiast samochodu. Według obliczeń spółki, na ponad 3 tysiące pracowników huty w Krakowie, z rowerów korzysta tego lata 1227 osób.
W ramach współpracy z Urzędem Miasta Krakowa przy realizacji Programu Ograniczenia Niskiej Emisji ArcelorMittal Poland wyprodukował do tej pory 350 stojaków i wypłacił blisko tysiąc bonusów. Mimo że czas na składanie wniosków o dofinansowanie do wymiany źródła ciepła już minął, magistrat wciąż rozlicza złożoną wcześniej dokumentację i wydaje bon upoważniający do odbioru bonusu finansowego w krakowskiej hucie.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zaznaczył, że wymiana starych, węglowych pieców na ekologiczne źródła ciepła jest dla miasta wielkim wyzwaniem. W Krakowie - pierwszym mieście w Polsce - zacznie od września obowiązywać całkowity zakaz palenia węglem i drewnem.
„Każde wsparcie przy realizacji tego niełatwego zadania jest dla nas ważne, bo przybliża nas do celu, którym jest wyeliminowanie spalania paliw stałych. ArcelorMittal, włączając się w miejski program wymiany pieców, nie tylko motywował mieszkańców bonusem, ale przede wszystkim pozwolił rozwijać ekologiczny transport rowerowy, który znacząco przyczynia się do poprawy jakości powietrza” – dodał prezydent miasta.
PAP/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.