- A
- A
- A
Kraków: beatyfikacja siostry Klary Ludwiki Szczęsnej w Sanktuarium św. Jana Pawła II
To pierwsza beatyfikacja w tym miejscu. W Krakowie na „Białych Morzach” w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II została wyniesiona na ołtarze siostra Klara Ludwika Szczęsna, współzałożycielka Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył legat papieski Kardynał Angelo Amato, Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.Klara Szczęsna żyła na przełomie XIX i XX wieku. Wraz z księdzem Józefem Sebastianem Pelczarem w 1894 roku założyła Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego i została wybrana jego pierwszą przełożoną generalną. Święto bł. Klary Szczęsnej będzie obchodzone 7 lutego, w dniu jej śmierci.
"Beatyfikowana jest w Roku Życia Konsekrowanego, w roku, kiedy kościół w Polsce świętuje 250 lat ustanowienia uroczystości Serca Jezusowego - to ważny moment dla nas. Dzisiejszy dzień to też wspomnienie św. Wincentego a Paulo, patrona naszego zgromadzenia" - mówi siostra Jadwiga Kupczewska - archiwistka Sióstr Sercanek.
Cudem, od którego rozpoczął się proces beatyfikacji Klary Szczęsnej, było uzdrowienie w 2001 roku dwunastoletniego chłopca po poważnym wypadku samochodowym. Michał doznał poważnego urazu mózgu, był sparaliżowany i zapadł w śpiączkę.
Dziecko, potrącone przez samochód, trafiło do szpitala z ciężkimi obrażeniami, między innymi głowy. „Modliłyśmy się za wstawiennictwem naszej matki o zdrowie dla chłopca i nastąpiło nagłe cofniecie się paraliżu oraz wszystkich zmian, które miały miejsce. Lekarze z medycznego punktu widzenia nie potrafili wyjaśnić tego przypadku” - wyjaśnia siostra Agnieszka Kijowska ze zgromadzenie Sercanek.
W mszy beatyfikacyjnej udział wzięli także: kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski, kard. Zenon Grocholewski z Rzymu, abp Celestino Migliore - Nuncjusz Apostolski w Polsce, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski. Będą obecni także biskupi z Ukrainy: Abp Mieczysław Mokrzycki - metropolita lwowski i bp Marian Buczek. Przybyli także krewni Klary Szczęsnej z różnych stron Polski.
Najliczniejszą grupę na Mszy św. stanowiły siostry Sercanki z Polski, ale są także z Ukrainy, Włoch, Francji, USA, Boliwii i Jamajki.
Anna Kluz/ IAR/ ar/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:22
W Małopolsce wciąż deszczowo, a do tego znowu chłodniej
-
06:01
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 23.05
-
21:57
Klimkówka wysycha. Profesor AGH: „Tracimy wodę, której nie da się już odzyskać”
-
21:38
Must-have na targach branżowych: kalendarze książkowe jako narzędzie promocji marki
-
20:58
To wtedy powstało papiestwo, jakie dziś znamy. Prof. Marek Daniel Kowalski o niewoli awiniońskiej
-
19:43
Rafał Trzaskowski: Karol Nawrocki to kameleon
-
19:21
Anna Piekarczyk nagrodzona na Grand PiK 2025 za reportaż „Duchowe wnuczki Adama Karasia”
-
18:01
Zalew, który grał Dniepr, dziś wygląda jak kałuża
-
17:24
Ciężki sprzęt mimo zakazu. Mieszkańcy osiedla Teatralnego żądają reakcji miasta
-
17:08
Tarnów pionierem w regionie. Miasto wprowadza kartę rodziny zastępczej
-
17:03
„Seksmisja” w Kopalni Soli w Wieliczce podczas Festiwalu Jerzego Stuhra „Stuhralia”
-
16:46
Przebudowa DK94 opóźniona jeszcze przed startem. Ruszy przed wakacjami?
-
16:20
Skarby pod murami. Wawel otwiera nową podziemną trasę
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze