"Rekordy traktujemy jako zwieńczenie pracy na najwyższym poziomie - są dla nas motywacją do dalszych działań" – mówił Damian Konieczny Prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” Trasa Turystyczna.

Połowę gości w Kopalni stanowią obcokrajowcy. Spośród nich najwięcej podziemnymi szlakami wędrowało turystów z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Francji  i Hiszpanii. Pierwszą dziesiątkę zamykają: Amerykanie, Szwedzi, Koreańczycy, Czesi i Belgowie.  

W 2016 r. Kopalnię Soli "Wieliczka" zwiedziło ponad 1,5 mln osób.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Wielicka kopalnia razem z kopalnią soli w Bochni, warzelniami i składami soli tworzyła powstałe pod koniec XIII wieku przedsiębiorstwo królewskie Żupy Krakowskie. Przedsiębiorstwo działało przez blisko 500 lat, aż do pierwszego rozbioru Polski w 1772 r. Żupa krakowska była największym w dawnej Rzeczypospolitej zakładem przemysłowym i jednym z największych w Europie.

Zorganizowany ruch turystyczny w wielickiej kopalni odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. W 2013 r. na listę UNESCO została także wpisana kopalnia soli w Bochni razem z Zamkiem Żupnym w Wieliczce. W ten sposób na liście jako "Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni" znalazły się wszystkie trzy obiekty związane z historycznym wydobyciem soli w Małopolsce. 

 

 

(RK, PAP, mat. prasowe/ew)