- A
- A
- A
Konserwatorzy z krakowskiej ASP w wyjątkowy sposób odsłonili ikonę z cerkwi św. Dymitra
Kolejny sukces Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Konserwatorom udało się odsłonić ikonę z cerkwi św. Dymitra w Czarnej podczas zabiegu rozwarstwiania. Przy użyciu między innymi bibułki japońskiej, skalpela i odpowiedniego rozmiękczania po blisko trzech miesiącach uzyskano wizerunek Chrystusa Pantokratora z połowy XVII wieku. Zachowano przy tym warstwę wykonaną na nim w XIX wieku, jaką było przedstawienie Ostatniej Wieczerzy.- Największe znaczenie mają tu umiejętności konserwatora - ręka, skalpel i wprawne oko. To praca chirurgiczna. Warstwy malarskie, które przenosimy, są przejrzyste. To precyzyjna praca, która wymaga wiele skupienia i cierpliwości. Rozwarstwianie polega na rozdzieleniu dwóch warstw malarskich leżących na sobie i przeniesienie młodszej warstwy malarskiej na nowe podobrazie. Jest to zabieg ekstremalnie trudny w naszej praktyce konserwatorskiej. Działamy na warstwach, które mają znikomą grubość, są to dziesiąte setne części milimetra. Niejednokrotnie okazuje się, że warstwy malarskie są niemożliwe do rozdzielenia i odstępujemy od tego zabiegu. Od lat 70. XX wieku, kiedy prowadzone były w Polsce pierwsze realizacje tego typu, wówczas dwa ośrodki - w Toruniu i w Krakowie - niezależnie od siebie przeprowadziły dwa udane zabiegi rozwarstwiania. Od tamtego czasu można liczbę takich zabiegów policzyć do kilkunastu, kilkudziesięciu realizacji" - mówi Małgorzata Nowalińska z krakowskiej ASP.
"Już widać znaczny postęp naszych prac, widać postać Chrystusa. Tyle jestem w stanie dziennie rozwarstwić, pasek o szerokości ok. 1,5 centymetra" - dodaje Nadia Wywiórska, studentka V roku konserwacji.
Pracownia przenoszenia i rozwarstwiania malowideł sztalugowych na wydziale konserwacji i restauracji dzieł sztuki w Krakowie jest jedyną pracownią na świecie, która uczy studentów tego zabiegu.
Zabieg rozwarstwiania potrwa jeszcze około miesiąca. Po nim oba dzieła zostaną poddane pracom konserwatorskim. Za rok - według planów - mają wrócić do Czarnej.
(Magdalena Zbylut/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
11:54
Oppenheimer i granice wiedzy. Czy nauka jest moralnie neutralna?
-
11:49
Oppenheimer: nauka między geniuszem a odpowiedzialnością
-
11:49
Puszcza - Stal Rzeszów o ligowe punkty. OPIS
-
10:07
Trudna akcja strażaków w miejscowości Kłodne w gminie Limanowa. Strażacy uratowali dom
-
09:57
Ekspert: możliwe, że pożegnamy się z mObywatelem
-
09:00
Tu był Grzegorz z Ciechowa, czyli piejo kury piejo 30 lat później
-
08:47
Masz działkę? Sprawdź, co zmieni plan ogólny w Tarnowie
-
08:25
Tarnów wzmacnia bezpieczeństwo. Nowy magazyn sprzętu kryzysowego już działa
-
07:55
Wiosna coraz bliżej. W przyszłym tygodniu nawet 13°C, możliwy krótki powrót zimy
-
07:23
Duże zachmurzenie i opady. Sprawdź prognozę dla Małopolski
-
21:46
Polskie przedsiębiorstwa stają na podium jeśli chodzi o nowoczesność i oszczędzanie na procesach. Jak to robią?
-
21:39
Zdrowe nawyki żywieniowe, które odmienią twoje samopoczucie. Od czego zacząć?
-
19:26
Zderzenie samochodu osobowego z dzikiem koło Wadowic
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze