"Próbowaliśmy rozmawiać, próbowaliśmy doprowadzić do spotkania. Mogliśmy to załatwić w normalny, cywilizowany sposób" - powiedział PAP przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Odniósł się w ten sposób do konfliktu między Gminą a Fundacją Chabad - Lubawicz, który eskalował, kiedy to grupa chasydów nie została wpuszczona rano do Synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu.
Synagogą, która należy do Gminy Żydowskiej, od 2008 r. zarządzała, według relacji mediów, chasydzka fundacja. "Z dnia na dzień zamknięto nam dostęp do miejsca modlitwy" - skarżą się chasydzi, którzy chcą korzystać z synagogi Izaaka na krakowskim Kazimierzu. Jak dodają, w budynku zostało wiele ich rzeczy, jak przedmioty używane w trakcie modlitwy, a także laptopy i wyposażenie sklepiku. Fundacja ma tam bowiem swoje biuro, prowadzi sklep koszerny, bibliotekę, a w świątyni regularnie odbywają się modły dla lokalnej społeczności żydowskiej. "Nie ma żadnej decyzji sądu, która mówiłaby o tym, że mamy nakaz eksmisji. Ci panowie nie mają żadnych podstaw, by wyrzucać nas z miejsca, które według naszego prawnika wynajmujemy do roku 2028. Umowa najmu nie została nam wypowiedziana" - przekonuje w rozmowie z Radiem Kraków pracownica fundacji.
Trwa spór między Gminą Żydowską a Fundacją Chabad Lubawicz w sprawie synagogi Izaaka w Krakowie. Od wczoraj wejście zamknięto łańcuchami a budynku strzegą ochroniarze. Fundacja od miesięcy nie płaci za wynajem synagogi. Więcej po 16.30 w @RadioKrakow. pic.twitter.com/EGPPHU7kYO
— Bartek Grzankowski (@BartG_ski) July 2, 2019
W poniedziałek wstęp do Synagogi był zablokowany, a na bramie zauważyć można było łańcuchy i kłódki. Przedstawiciele fundacji wezwali na miejsce policję, ale funkcjonariusze jedynie pouczyli zgromadzonych o trybie postępowania cywilno-prawnego. "To wstyd dla Gminy. To ona powinna dbać o naszą własność i naród oraz pomagać mieszkającym tu Żydom. Tymczasem korzystają z nieruchomości tylko dla własnego interesu" - mówią wierni, którzy próbowali dostać się do budynku na codzienną modlitwę.
W zeszłym roku Gmina chciała podwyższyć czynsz, w związku z czym sprawa trafiła do sądu. Jak poinformował Polską Agencję Prasową Tadeusz Jakubowicz, rozstrzygnięcie miało być korzystne dla Gminy. "Umówiliśmy się na spotkanie, żeby siąść, porozmawiać, ustalić cenę, która jedną i drugą stronę by zadowalała. Strona przeciwna nie przyszła. W momencie, kiedy już siedzieliśmy, dostaliśmy wiadomość, że jej pełnomocnikiem zostaje Roman Giertych" - powiedział Jakubowicz.
Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie w wydanym w poniedziałek oświadczeniu podkreśliła jednak, że "jako właściciel Synagogi Izaaka, którego nie wiąże umowa z jakimkolwiek podmiotem w zakresie najmu lub udostępnienia pomieszczań Synagogi" dowiedziała się, że w pomieszczeniach świątyni, która wpisany jest do Rejestru Zabytków i za którą Gmina ponosi prawną odpowiedzialność, "podjęte zostały czynności, które zagrażają jej bezpieczeństwu i grożą jej zniszczeniem". Według Gminy doszło do uszkodzenia budynku poprzez wybicie okien, nielegalne podłączenie źródeł dużej mocy poza systemem elektrycznym i bez zezwolenia zakładu energetycznego, a stan nieruchomości pogarsza się i wymaga pilnej interwencji.
"Podjęliśmy decyzję o przywróceniu stanu zgodnego z prawem, wyeliminowaniu zagrożeń i rozpoczęciu remontu obiektu" - poinformowano w oświadczeniu. "Zaczniemy od remontu elewacji, zwłaszcza, że pieniądze otrzymaliśmy od Urzędu Miasta" - uzupełnia Tadeusz Jakubowicz. Podkreślono też, że intencją Gminy "jest trwałe udostępnienie Synagogi Izaaka dla wszystkich osób bez wyjątku, które zgodnie z poszanowaniem podstawowych zasad będą chciały uczestniczyć w organizowanych tam w przyszłości modlitwach i innych wydarzeniach".
Przewodniczący Gminy Żydowskiej dodaje też, że nie chce już dalej rozmawiać z Fundacją Chabad Lubawicz. Teraz o dalszych losach synagogi będzie musiał zdecydować sąd. Chasydzi już wnieśli na policję wniosek o popełnienie przestępstwa. Zgłoszenie do służb chce też przekazać Gmina Żydowska.
To nie pierwsza sprawa między tymi stronami, która skończyła się w sądzie. We wrześniu ubiegłego roku zapadła decyzja o nakazie zapłaty przez Fundację kilkudziesięciu tysięcy złotych. Natomiast sprawa zamknięcia synagogi Izaaka wywołała poruszenie także w mediach izraelskich. Swoje oświadczenie na ten temat wydał również naczelny rabin Polski.
(Bartłomiej Grzankowski, PAP/sp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.