- A
- A
- A
Kolejny schron, który odkrywa swoje tajemnice, pierwszy w ramach projektu Podziemna Nowa Huta
28 lutego na osiedlu Szkolnym 37 pod Zespołem Szkół Mechanicznych nr 3 zostanie otworzony dla zwiedzających schron. Muzeum PRL-u przygotowało wystawę "Stan zagrożenia"."To pierwszy obiekt udostępniony w ramach projektu Podziemna Nowa Huta" - mówiła w rozmowie z Radiem Kraków Katarzyna Szepieniec, koordynatorka przedsięwzięcia. "Historia tego schronu sięga 1959 roku. To okres budowy poszczególnych nowohuckich osiedli. Pod dzielnicą jest około 250 schronów, nie są one przeciwatomowe. Miały przynajmniej podświadomie zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Jak wiemy, w okresie zimnej wojny, pierwszymi obiektami do bombardowania były te przemysłowe, jak np. huta stali. A więc i okolicznym mieszkańcom trzeba było zapewnić bezpieczeństwo" - wyjaśnia Katarzyna Szepieniec.
Schron pod Zespołem Szkół Mechanicznych będzie pierwszym ze schronów udostępnionym w ramach projektu Podziemna Nowa Huta. W planach jest m.in. uruchomienie Centrum Podziemnej Nowej Huty również na osiedlu Szkolnym, gdzie powstanie wystawa "Schrony w Nowej Hucie - duch miejsca, duch czasu".
Otwarcie schronu na Osiedlu Szkolnym 37 już 28 lutego o godzinie 17.
Przypominamy, że 1 marca Muzeum Historyczne Miasta Krakowa połączy się z Muzeum PRL-u w jedną instytucję. Jednocześnie, w roku jubileuszu 70-lecia Nowej Huty, połączone zostaną dwie placówki w tej dzielnicy, dotychczasowy oddział Dzieje Nowej Huty oraz Muzeum PRL-u, które stworzą oddział Muzeum Nowej Huty. Oddział ten, dzięki połączeniu sił dwóch instytucji, umożliwi poważniejsze zaangażowanie w prowadzenie opowieści o Nowej Hucie oraz działań we współpracy z lokalną społecznością. W najbliższy weekend wstęp do placówek darmowy!
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:51
Byli prezesi Zakładów Mechanicznych w Tarnowie i Orlen Oil staną przed sądem
-
17:09
Aktywiści o konsultacjach w sprawie Białych Mórz: "Niczemu nie służą"
-
16:34
Kosił trawę ciągnikiem, wpadł do Dunajca. Akcja poszukiwawcza w Łukanowicach
-
16:04
Zmiana organizacji ruchu na Wzgórzach Krzesławickich, będzie jeszcze ciaśniej
-
15:55
Unikatowy rysunek Wyspiańskiego można oglądać w Krakowie
-
15:31
Leasing czy pożyczka: który produkt finansowy częściej wybierają przedsiębiorcy?
-
15:25
Osuszanie po zalaniu – skuteczne metody przywracania pomieszczeń do stanu użytkowego
-
14:32
Pierwszy rower rozdany! Co wymyśliła nasza laureatka?
-
14:31
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!
-
14:25
Referendum w sprawie odwołania Aleksandra Miszalskiego? W PiS rozważają ten pomysł
-
13:25
W lesie znaleziono rzeczy mogące należeć do zabójcy ze Starej Wsi
-
10:09
"W latach 30. była jedną z najwybitniejszych tenisistek świata". Zapomniane bohaterki Krakowa powracają w kolejnym tomie "Krakowianek"!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze