- A
- A
- A
W Łagiewnikach odczytano jubileuszowy Akt przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas sobotniej uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odczytał jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana.W Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odprawiono mszę św., podczas której ogłoszono zostanie Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. W uroczystości uczestniczył m.inn prezydent Andrzej Duda.
Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, biskup opolski Andrzej Czaja.
"Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić Mu wdzięczność za Jego niezmienną wierność, za miłosierną miłość Jego Serca" – powiedział witając wiernych kard. Dziwisz. "Nie lękajmy się takiego aktu. Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje. Jego panowanie nikomu nie zagraża, bo wyraża się przez miłość, która została ukrzyżowana" – podkreślił.
Potrzeba wyrazistego poszanowania Bożego prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre - mówił w sobotę przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych, biskup opolski Andrzej Czaja.
Bp Czaja podkreślił w homilii, że trzeba by w naszym życiu królował ten, o którym św. Paweł w "Liście do Kolosan" mówił, że jest obrazem Boga niewidzialnego.
"Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały naród, nas samych i nasze rodziny” – mówił bp Czaja. „Przybyliśmy więc, by ugiąć kolano i wyznać z wiarą, że Jezus jest naszym Królem, Panem i Zbawicielem, a nawet więcej, chcemy Go przyjąć za Króla i Pana" - podkreślił.
Jak zauważył, żeby tego dokonać, trzeba podjąć ciągle aktualne wezwanie św. Jana Pawła II z homilii inaugurującej jego pontyfikat: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi! (…)Nie lękajcie się!".
Bp. Czaja podkreślił, że trzeba Jezusowi dać "pierwsze miejsce we wszystkich sferach życia: rodzinnej, zawodowej i społecznej, a On je uporządkuje, rozwinie, wprowadzi Boży ład, napełni swym duchem i pokojem".
"Bardzo nam dziś tego potrzeba: Bożego pokoju w naszych sercach, zgody i miłości między nami, Bożego Ducha, Ducha prawdy i jedności między nami, a także tak wielu różnych owoców Ducha, o których mówi św. Paweł w +Liście do Galatów+: dobroci, uprzejmości, łagodności, opanowania, wierności i cierpliwości" - mówił bp Czaja. "Potrzeba też wyrazistego poszanowania Bożego Prawa, aby stanowione prawo ludzkie nie było ponad nim i nie dochodziło do łamania sumienia człowieka, lekceważenia tego, co etycznie i moralnie dobre" - powiedział.
"Zamykając rok podwójnego jubileuszu: Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia i 1050-lecia Chrztu Polski musimy przyznać, że niestety coraz bardziej brakuje w naszym Kościele i Narodzie otwartej tożsamości, która warunkuje i znamionuje rozwój autentycznej wiary i egzystencji chrześcijańskiej. Nie możemy ani rozmazywać, czy zaprzedawać swej identyczności, ani widzieć w człowieku inaczej myślącym, czy inaczej wierzącym od razu przeciwnika, czy wręcz wroga" - podkreślił.
Akt został odczytany po mszy św. przed wystawionym na ołtarzu Najświętszym Sakramentem. Zawarte w nim przyrzeczenia powtarzali wszyscy wierni, zgromadzeni w łagiewnickim sanktuarium.
"Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród" – brzmi tekst aktu.
"Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie" – odczytał abp Gądecki.
W tekście zawarty został akt żalu za grzechy: "Przepraszamy Cię za narodowe grzechy społeczne, za wszelkie wady, nałogi i zniewolenia. Wyrzekamy się złego ducha i wszystkich jego spraw. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Zobowiązujemy się porządkować całe nasze życie osobiste, rodzinne i narodowe według Twego prawa".
Chrystusowi zawierzono państwo polskie, rządzących, "wszystko, co Polskę stanowi" oraz wszystkie narody świata, "a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża".
"Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie – na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby naszą Ojczyznę i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju". "Oto Polska w 1050. rocznicę swego Chrztu uroczyście uznała królowanie Jezusa Chrystusa" - brzmiał akt.
W niedzielę akt ten zostanie odczytany we wszystkich polskich kościołach.
Z racji uroczystości, która jest jednocześnie zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski, prezydent Andrzej Duda podarował sanktuarium ozdobny Ewangeliarz, używany podczas tej liturgii.
IAR/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
14:44
Najlepsze filmy z całego świata – rusza 65. Krakowski Festiwal Filmowy
-
14:24
102 miliony złotych na nowoczesny blok operacyjny w Tarnowie. Przełom dla pacjentów i szansa dla młodych lekarzy
-
14:09
Był nie tylko dyrektorem, ale przede wszystkim pasjonatem. Krzysztof Gierat po 25 latach zamyka ważny rozdział
-
14:01
Detoks alkoholowy to nie wszystko – co dalej po odtruciu?
-
13:59
Nie było próby porwania dziecka w Tarnowie. Policja dementuje informacje z internetu
-
13:54
"Małopolska Zachodnia - kopalnia możliwości" - piknik rodzinny z Unią Europejską w tle
-
13:52
O Maryji - stare kalki i nowe wyzwania
-
13:44
Kurs KPP w Krakowie: świetny sposób, by zadbać o bezpieczeństwo swoje i bliskich!
-
13:37
Ogród Pielgrzyma - nowa inwestycja w centrum Wadowic
-
13:28
Biała Sobota w Alwerni. Bezpłatne badania i porady lekarskie
-
13:22
Łososina Dolna. Przekazanie psów dla Ukraińskiego wojska
-
12:10
„Trzeba rozmawiać o faktach, nie hasłach wyborczych” – wicekurator oświaty o zmianach w edukacji
-
10:09
Był nie tylko dyrektorem, ale przede wszystkim pasjonatem. Krzysztof Gierat po 25 latach zamyka ważny rozdział
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze