- A
- A
- A
Kardynał Franciszek Macharski w ciężkim stanie w szpitalu
Kard. Franciszek Macharski w ciężkim stanie trafił do szpitala po tym, jak wywrócił się na schodach domu, w którym mieszka. Lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej. W niedzielę wieczorem metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz udzielił mu sakramentu namaszczenia chorych. W poniedziałek rano na Wawelu odbyła się msza święta w intencji szybkiego powrotu do zdrowia kardynała Macharskiego. "Chcemy wspierać go również duchowo, od strony medycznej lekarze bardzo się nim opiekują" - zapewnił kardynał Dziwisz, który przewodniczył nabożeństwu.W poniedziałek o godz. 7.00 w katedrze na Wawelu odbyła się msza święta odprawiana przez kard. Stanisława Dziwisza w intencji kard. Macharskiego z prośbą o szybki powrót do zdrowia. "Rokowania zostawiamy lekarzom. Wczoraj po południu kardynał wychodził z siostrami na przechadzkę do ogrodu, gdzie mieszka i na schodach wywrócił się. Potłukł się dość mocno, tak że stracił przytomność i w takim stanie go odwieziono na klinikę" – powiedział dziennikarzom metropolita krakowski. "Tam się nim bardzo troskliwie zajęli, ale sytuacja jest poważna" – przyznał kard. Dziwisz.
"Ksiądz kardynał już tyle różnych rzeczy przeżył to i to przeżyje, mamy nadzieję. O to się modlimy, dlatego tu przyszliśmy do katedry, aby wspierać go również duchowo, a od strony medycznej bardzo się nim opiekują" - zapewnił kardynał. Metropolita prosi o wsparcie dla kardynała Dziwisza. Na mszy świętej byli między innymi przedstawiciele miasta, Kościoła i krakowianie, którzy w niedzielny wieczór dowiedzieli się o problemach zdrowotnych kardynała Macharskiego.
To już trzeci tak poważny upadek kardynała w ostatnich latach. W grudniu 2011 r. po upadku w mieszkaniu trafił do szpitala, gdzie przeszedł leczenie i rehabilitację, do podobnego urazu doszło w grudniu 2013 r. kard. Macharski przewrócił się i złamał kość udową. Konieczna była operacja, którą przeprowadzono w krakowskim szpitalu im. G. Narutowicza.
Kard. Franciszek Macharski w maju skończył 89 lat. Metropolitą krakowskim był od 1979 do 2005 r. Po przejściu na emeryturę zamieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. Jest doktorem honoris causa m.in. Papieskiej Akademii Teologicznej, UJ, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
Kardynał został uhonorowany m.in. Wielkim Krzyżem Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Orderem Oficera Legii Honorowej, Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Uśmiechu. W grudniu 2005 roku otrzymał medal "Cracoviae Merenti", który jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez miasto Kraków.
RK, PAP
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:00
Zderzenie tramwajów przy Poczcie Głównej w Krakowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
-
21:16
Audycja z 15.03.2026 r.
-
21:05
Kłótnie, rutyna, wypalenie – co dzieje się w długoletnich związkach?
-
20:15
W Tatrach ślisko jak na lodowisku. Turyści powinni zabrać raczki
-
18:57
Apele nic nie dają. W Małopolsce znowu płoną trawy. Tym razem w Węgrzynowicach
-
18:17
Z krajobrazu Góry Parkowej w Krynicy znika stary, wysłużony nadajnik
-
17:25
Bem wciąż łączy dwa narody. W Tarnowie uczczono Węgierską Wiosnę Ludów
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1607 z 15.03.2026
-
16:41
Od paproci po kolekcjonerskie okazy. Tarnów przyciągnął miłośników roślin
-
15:54
Krakowianka sięgnie po najważniejszą nagrodę? W nocy poznamy laureatów 98. Oscarów
-
15:03
Wielki sukces Krakowianina! Michał Gołaś z drugim medalem na Paralimpiadzie
-
14:12
Park w Wysowej czeka na remont, a potem... Ogród deszczowy, strefa relaksu, ścianka wspinaczkowa
-
13:44
Pamiętali o żydowskich mieszkańcach Krakowa. Marsz Pamięci z udziałem kardynała Rysia
-
12:43
Od poniedziałku będą utrudnienia na Zakopiance w Myślenicach, tym razem podwójne
-
12:34
Wiosna za chwilę tu przyjdzie. Park Zdrojowy w Wysowej-Zdrój
-
12:33
Nowa wieża widokowa w Krynicy-Zdrój przyciąga turystów jak magnes.
-
12:29
Strażak ranny podczas gaszenia pożaru traw w Korczynie. Służby apelują o rozsądek
-
11:02
90-latka! Kolejka na Kasprowy Wierch obchodzi urodziny, huczne
-
10:50
Krzykliwa, tajemnicza i piękna jemiołuszka jest symbolem zimy
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze