W ten sposób wicepremier i lider Porozumienia skomentował słowa szefa PO Grzegorza Schetyny, który podczas sobotniej konwencji w Poznaniu zapowiedział, że Koalicja Obywatelska złoży wniosek o odwołanie Mateusza Morawieckiego z funkcji Prezesa Rady Ministrów. Kandydatem na premiera będzie lider największej partii opozycyjnej, czyli szef Platformy Obywatelskiej.

„Demokracja ma swoje prawa. Prawem opozycji jest zgłoszenie wotum nieufności, a prawem, z którego my, obóz rządowy skorzystamy, jest odrzucenie tego wniosku” - powiedział dziennikarzom Gowin. "Myślę, że Polacy wyrobią sobie jeszcze lepsze zdanie na temat tej opozycji, która sama siebie definiuje jako totalną” - dodał.

„Jeżeli ktoś próbuje odwołać premiera, autora strategii Odpowiedzialnego Rozwoju, która sprawia, że w ciągu trzech lat Rządów Zjednoczonej prawicy Polska jest liderem w Europie jeżeli chodzi o tempo rozwoju gospodarczego, to taka inicjatywa wystawia odpowiednie świadectwo jej autorom” - zaznaczył wicepremier.

Wybory samorządowe - serwis specjalny

 

Jeżeli wybory na prezydenta Krakowa wygra kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann, będziemy postulować, aby jeden z jej wiceprezydentów odpowiadał za zrównoważony rozwój miasta – zapowiedział wicepremier i lider Porozumienia Jarosław Gowin.

 

Gowin, który w sobotę w Nowej Hucie uczestniczył w briefingu z kandydatami Porozumienia do sejmiku woj. małopolskiego i krakowskiej rady miasta powiedział, że „Zjednoczonej Prawicy tak, jak zależy na zrównoważonym rozwoju Polski, tak samo zależy na zdecydowanie szybszym, niż w poprzednich kilkunastu latach, i równocześnie zrównoważonym rozwoju w Krakowie”.

Gowin poparł inicjatywę obecnego radnego miejskiego i kandydata do sejmiku Tomasza Urynowicza, który postulował powołanie pełnomocnika ds. równomiernego rozwoju miasta w randze wiceprezydenta.

„Jeżeli kandydatka Zjednoczonej Prawicy Małgorzata Wassermann zostanie prezydentem Krakowa, a wierzę w to głęboko, to Porozumienie jako jeden z członów koalicji rządzącej dziś Polską, a wkrótce, mam nadzieję naszym regionem i miastem, będzie postulować żeby jeden z wiceprezydentów miał charakter pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju Krakowa” - zapowiedział wicepremier.

„Ja mieszkam w samym centrum Krakowa; tam rozwój jest znakomity, ale jeżeli pojechać po dzielnicach tych odleglejszych od centrum, tam niestety brakuje kapitału ludzkiego, nie ma inwestycji, które czynią mieszkanie w Krakowie przyjaznym. Chcemy to zmienić, jestem przekonany, że jest to jeden z tych postulatów, które zyskają akceptację mieszkańców Krakowa” - dodał.

Gowin przekonywał, że kluczem do przyszłości Polski jest słowo „rozwój”, który – jak zaznaczył – ma być nie tylko szybki i dynamiczny, ale też zrównoważony w każdym wymiarze.

Szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego przypomniał, że zgodnie z tzw. Konstytucją dla nauki, która niedawno weszła w życie, w ramach zasady zrównoważonego rozwoju duże wsparcie ze strony rządu otrzymają nie tylko główne ośrodki akademickie, ale również uczelnie regionalne, wielkości średniej i małej.

„Słowo zostało dotrzymane - spośród 3 mln zł z obligacji Skarbu Państwa, które rząd wyda w przyszłym roku do podziału między uczelnie publiczne, 2 mld trafią właśnie do tych uczelni średnich i mniejszych” - zaznaczył Gowin.

Tomasz Bździkot/PAP/bp