Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Jaka będzie szkoła jutra? Głos mają nauczyciele

Umiejętność pracy projektowej, interdyscyplinarność oraz zdolność budowania kultury relacji - według Dariusza Martynowicza, nauczyciela roku 2021, takich kompetencji od nauczyciela wymagać będzie szkoła jutra. Laureat tegorocznego konkursu "Głosu nauczyciela", to polonista z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Jak przekonuje Martynowicz nauka w trybie zdalnym udowodniła, że nauczyciel musi się odnaleźć w świecie, który szybko się zmienia:

fot: Pixabay

posłuchaj Dariusza Martynowicza
"To duże wyzwanie - ucząc języka polskiego nie można mówić tylko o literaturze. Na lekcjach łączę język polski z literaturą, a nawet programowaniem, Interdyscyplinarność jest bardzo dużą wartością"
Z kolei, jak dodaje Ewa Szymlak, nauczycielka związana z Fundacją Zwolnieni z Teorii, tradycyjne metody nauki coraz częściej uzupełnienia są projektami społecznymi podobnymi do tych, które realizują Zwolnieni z Teorii:
posłuchaj Ewy Szymlak
"Żeby realizować program, uczniowie muszą się porozumieć nie tylko z instytucjami, ale między sobą. Każdy wybiera swoją dziedzinę, by wspólnie stworzyć całość"
Tegorocznym obchodom Dnia Edukacji narodowej towarzyszą dyskusje o proponowanych zmianach w Karcie Nauczyciela. Najważniejsza z nich, to podniesienie pensum nauczycielskiego z 18 do 22 godzin tygodniowo.

Tymczasem największym zainteresowaniem tegorocznych kandydatów na Uniwersytet Pedagogiczny cieszyły się pięcioletnie studia pedagogiczne i psychologiczne - tak przekonuje Dorota Rojek, rzeczniczka uczelni. Dziś, w Dniu Edukacji Narodowej,  Uniwersytet pedagogiczny uroczyście zainaugurował 76 rok akademicki. W tym roku o indeks ubiegało się ponad 23 tys. osób, co jest wynikiem rekordowym. Jak podkreśla Rojek, liczba kandydatów wybierających studia 5-letnie wskazuje, że młodzi ludzie wiedzą, że gwarancją dobrej szkoły jest gruntowne przygotowanie kadry nauczycielskiej:
posłuchaj Doroty Rojek
"To studia, które wymagają większego przygotowania, nie da się zdobyć wiedzy pobieżnie, co widać w szkołach, po nauczycielach, którzy kończą szybko kursy - to w przyszłości pokutuje"
Wśród nowych kierunków, które uczelnia utworzyła w nowym roku akademickim, największym zainteresowaniem cieszyła się psychologia i biologia zwierząt.
Autor:
Jacek Bańka

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię