- U mnie sama Modrzejówka od początku wywołała wrażenie delikatności. Na to postawiłam w swoim projekcie. To delikatność, przełamana nieco kolorem czerwonym. Mamy delikatne, zwiewne elementy, które podkreślają bryłę. Warto na to zwrócić uwagę w tym pięknym budynku - mówi Aleksandra Paradysz, autorka zwycięskiego projektu adaptacji Modrzejówki.
Projekt ten posłuży przy odnowie zabytkowej willi. Obecnie trwa generalny remont, który ma zakończyć się jeszcze w tym roku.
Historia „Modrzejówki”
„Modrzejówka” to zabytkowa willa znajdująca się przy ul. Artura Grottgera 11/ ul. Mazowieckiej 14c. W roku 1884 Helena Modrzejewska zakupiła tereny należącego do krakowskiego szpitala św. Łazarza folwarku w obecnej dzielnicy Krowodrza, z zamiarem wybudowania w tym miejscu nowego domu. „Modrzejówka” wraz z oranżerią została zaprojektowana i wybudowana pod nadzorem Adolfa Opida, przyrodniego brata Heleny Modrzejewskiej. Posiadłość została otoczona modrzewiowym parkiem i ogrodem. Część willi miała służyć jako sala koncertowa i czytelnia. Po wyjeździe aktorki do Stanów Zjednoczonych nieruchomość została sprzedana w 1897 roku Towarzystwu Tanich Mieszkań dla Robotników Katolików, założonemu przez Henryka Jordana. Z przyczyn formalno-prawnych Towarzystwo straciło możliwość funkcjonowania w 1937, zaś cały jego majątek przekazano krakowskiemu Arcybractwu Miłosierdzia.
W 2000 roku willa „Modrzejówka” wraz z sąsiednim osiedlem robotniczym została wpisana do rejestru zabytków jako cenny przykład XIX-wiecznej architektury społecznej. W 2023 roku Arcybractwo pozyskało 3,4 mln dofinansowania z rządowego programu Polski Ład na jej remont. Prace rozpoczęły się we wrześniu 2024 roku, a ich zakończenie planowane jest na koniec 2025 roku.