Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

J. Pilch: "Koalicjo - skończcie z tymi podwyżkami!"

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.10.23 06:45 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:44 )
Nie zgodzimy się na podwyżkę podatków. PiS na pewno będzie przeciwko - deklarował na naszej antenie wiceprzewodniczący Rady Miasta Józef Pilch z Prawa i Sprawiedliwości. Podwyżka to pomysł prezydenta Krakowa. Jacek Majchrowski chce, by w Krakowie w przyszłym roku wyższe były stawki podatku od nieruchomości - zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców.

archiwum RK



W przypadku podatków od mieszkań i domów i lokali przeznaczonych pod działalność gospodarczą Jacek Majchrowski chce maksymalnej dopuszczalnej prawem stawki.

- Dość tego, skończcie z tymi podwyżkami - apelował na naszej antenie Józef Pilch. Jak dodał, mieszkańcy Krakowa mają na razie dość podwyżek, między innymi wyższych opłat za śmieci. Jego zdaniem podatki można podnosić w kolejnych latach.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z radnym PiS, Józefem Pilchem.

15 milionów złotych – tyle więcej mogłoby wpłynąć do kasy miasta, gdyby Rada się zgodziła na proponowane przez prezydenta podwyżki podatków. Zgodzi się?

- Nie. My się nie zgodzimy. PiS będzie przeciwne.

PiS zawsze jest przeciwne.

- Nie zawsze. Mówimy nie, dość podwyżek. Jeśli program, który podpisał pan prezydent z PO, chcą realizować to niech głosują za. Mieszkańcy ich rozliczą.

Nie wiadomo jaki jest stosunek przedstawicieli PO. Może warto o tym dyskutować. To zaledwie kilka złotych miesięcznie.

- Kilka złotych dla pana czy dla mnie to nie dużo, ale dla innych osób to może być dużo. To około 10 złotych miesięczne. W tym roku podniosła PO z prezydentem podatki, opłaty za śmieci i bilety. Dosyć tego. Przestańcie podwyższać!

Piękny apel. Pamiętajmy o tym, że wysokość podatków regulowana jest ustawowo.

- Mamy okres trzech lat. Możemy to zrobić za 2 lata. Nie trzeba tego robić dzień po dniu. Wystarczy podwyżek.

Przewodniczący małopolskiego sejmiku pisze do krakowskich samorządowców w sprawie radykalnych działań na rzecz poprawy powietrza. Wraca szansa na zakaz palenia węglem. Sejmik taką uchwałę może przyjąć w przyszłym miesiącu. Powinien?

- Ja napisze do Barczyka apel i powiem, żeby on apelował do ministra Nowaka o domknięcie obwodnicy. Może wtedy smog też się zmniejszy. Apeluj kolego do swojego ministra.



Jaki jest związek palenia węglem z ilością samochodów?

- Duży. Smog się wiąże także ze spalinami. Jeśli będzie mniej samochodów w Krakowie to smog będzie mniejszy.

A piece węglowe w Krakowie?

- To są najubożsi ludzie i ci, do których nie dotarł MPEC. Mamy nadwyżkę ciepła. Jakby ją przeznaczyć dla najuboższych to chętnie by z tego skorzystali. Nie musieli by przynosić węgla z piwnicy.

Jakie to proste.

- To proste. I o wiele tańsze niż danie im gazu czy prądu. Kto za to zapłaci?

Pan się jakoś spotyka z przedstawicielami Krakowskiego Alarmu Smogowego? Bierze pan udział w konsultacjach i rozmowach?

- Tak. Rozumiem, że trzeba nad smogiem rozmawiać. Marszałku, ludzie - wy rządzicie w Polsce. Dokończmy obwodnicę i rozmawiajmy o piecach. Jeśli ona nie przyniesie oszczędności jeśli chodzi o smog, to zrobię ukłon.

Coś czuje, że lobby węglowe przez pana przemawia.

- Nie lobby. Ja palę gazem, mam także kominek. Od czasu do czasu pale w nim drewnem. Nie mam nic wspólnego. Tylko do strony żony mam rodzinę na Śląsku, ale oni nie mają z węglem nic wspólnego. Mówię o najuboższych.

Będą programy osłonowe.

- Ile on może trwać? 5 lat? Potem się skończy i ich nie będzie dalej stać. Widzimy w telewizji potem jak ludzie poubierani w domach siedzą.

Zostawmy węgiel.

- Proszę zobaczyć co się dzieje na halach sportowych. One płacą pieniądze za ciepło z MPEC i dzieci trenują w dresach bo jest zimno. W Niemczech jest inaczej. To wszystko się składa na smog.

Przed radnymi test deregulacji w Krakowie. Rada ma zdecydować czy taksówkarzy będzie obowiązywał egzamin z topografii. Jest to potrzebne?

- Myślę, że jest. Dosyć tego, że taksówkarz jedzie z GPS-em i pyta gdzie to jest.

Dlaczego?

- Co jest z turystą, który chce gdzieś jechać a taksówkarz pyta się gdzie to jest. Turysta ma mu mówić?

Te urządzenia chyba wystarczą.

- Dlaczego? Taksówkarz powinien dużo wiedzieć o Krakowie. On jedzie z turystą, mógłby coś opowiedzieć o mieście, nic by się nie stało.

Może jeszcze kurs historyczny?

- Byłoby miło jakby kierowca tak opowiadał.

Z historii też powinien być egzamin?

- Nie. Z topografii tak. Przy okazji tą historię Krakowa, żeby zachęcić do przyjazdu. To także dla siebie by zachęcał. Turysta by przyjechał i wsiadł do taksówki.

Ten z GPS-em będzie milczał?

- Tak bo będzie się zastanawiał jak dojechać. Wiem, że powstają nowe ulice i to jest problem. Jednak tradycyjny taksówkarz wszystko wiedział.

Mówił: „Tu panienki, tam można wymienić pieniądze.”

- Dokładnie. Wszystko widział. Starsi taksówkarze wszystko wiedzą.

Proponuje jeszcze kurs literatury bo Kraków został miastem literatury. Zagląda pan do bibliotek miejskich?

- Rzadziej zaglądam. Częściej moja córka. Jak coś fajnego pożyczy to ja też czytam.

Co ostatnio leży koło łóżka?

- Teraz skończyłem książkę przygodowo-fantastyczną. Lubię takie. Realnych mam już dosyć. Człowiek na co dzień to ma.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię