Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

J. Majchrowski o wlepkach i pseudokibicach. WYWIAD

  • Kraków
  • date_range Środa, 2013.06.19 12:29 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 05:04 )
- To klub powinien dbać o to, co jest w środku. To nie powinno mieć miejsca. - tak obecność skandalicznych nalepek na ścianach w hali krakowskiej Wisły skomentował prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski.

archiwum RK


Z jednej strony deklarujemy walkę z kibolstwem z drugiej strony tolerujemy tego typu przemoc w przestrzeni publicznej.

"Szkoda, że takimi sprawami nie zajmują się kluby" - powiedział Radiu Kraków prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Przypomnijmy, w hali sportowej krakowskiej Wisły pojawiły się wulgarne wlepki nawołujące do "walki" z innymi klubami, mniejszościami narodowymi i policją.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z prezydentem miasta Krakowa, Jackiem Majchrowskim:



Panie prezydencie, jak się panu podobają wlepki na ścianach hali Wisły?



- Ja jestem przerażony, że coś takiego może wisieć, i że klub to toleruje. To klub powinien dbać o to, co jest w środku. To nie powinno mieć miejsca.



To nie jest tak że owszem deklarujemy walkę z kibolstwem a jednocześnie tolerujemy tego typu przemoc w przestrzeni publicznej.



- Proszę zwrócić uwagę na te wszystkie wypadki związane z działalnością pseudokibiców. Nie było żadnej reakcji ze strony klubów. Nikt się nie odzywa, to nie ich sprawa. Trzeba się tym zająć. Kibicowanie, kibicowaniem, ale to jest inna sprawa.



Pan próbuje rozmawiać z szefami klubów?



- Kiedyś rozmawiałem. Chcę przypomnieć, że my jako miasto organizowaliśmy wspólne obozy kibiców Wisły i Cracovii. One miały na celu poznanie się tych grup, bo jak się znają to inaczej do siebie podchodzą. Dodatkowo były to obozy wyczynowe. Oni tam się zajmowali rzeczami wymagającymi dużej aktywności sportowej. W momencie, kiedy człowiek wspólnie pokonuje przeszkody to tworzy się więź. Podejmowaliśmy takie próby.



Zwykle przy takich sytuacjach słyszymy, że powstanie odpowiedni zespół do walki z pseudokibicami. Co trzeba zrobić, żeby sytuacja na naszych ulicach zmieniła się choć trochę?



- Zawsze mówię, że rola bezpieczeństwa to rola policji. Wspólnie z kolejnymi komendantami zawsze występowałem do ministrów spraw wewnętrznych, żeby była możliwość zapełnienia wszystkich etatów w krakowskiej policji. W policji krakowskiej brakuje około 200 etatów. One są naliczane do ilości mieszkańców. My je zapełnialiśmy jak była wojskowa służba zastępcza. To zostało zlikwidowane i nie ma chętnych. Etaty są naliczane w stosunku do ilości mieszkańców, ale nikt nie bierze pod uwagę, że poza mieszkańcami są jeszcze turyści. Za nimi jadą złodzieje i oszuści. Trzeba dać więcej etatów. Nie tylko pisałem pisma, ale także rozmawiałem. Na tym się skończyło.



Przed Euro 2012 udało się zjednoczyć siły. Same mistrzostwa przebiegały w Krakowie spokojnie. Można powtórzyć ten schemat w odniesieniu do krakowskich pseudokibicach?



- Tutaj trzeba mówić o trzech równych grupach. O kibicach, pseudokibicach i o grupach przestępczych. To jest kwestia działalności operacyjnej. Wiem, że policja ma tam swoich ludzi, ale nie jest w stanie uchwycić wszystkiego. To trzeba rozpracowywać powoli.



MSW i byli szefowie resortu sprawiedliwości krytykują działalność operacyjną małopolskiej policji. Zgodzi się pan z tą krytyką?



- Z tego co wiem to krakowska policja robi to, co jest w jej mocy. My pomagamy jak możemy. Przekazaliśmy ponad 40 milionów złotych w ostatnich latach, wspomagamy budowy komisariatów. To, co może dać miasto to zawsze jest dane. Potrzebny jest jeszcze wkład ze strony MSW.



MSW też krytykuje pana prezydenta. Minister mówi o likwidacji monitoringu i oświetlenia.



- Pan minister ma przestarzałe informacje. Jeśli chodzi o wcześniejsze gaszenie świateł na ulicach to miało miejsce w ubiegłym roku, przez pewien czas, gdy nie było funduszy. Teraz jest normalnie. Muszę powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że w momencie, kiedy dokonano tego zabójstwa, światła nie były włączone. Może dlatego, że była godzina 13.00? Co do monitoringu to my go rozwijamy. Mamy nowe kamery w szkołach, na osiedlach. Większość z nich to są kamery, które kupiło miasto i miasto je obsługuje. Współpracujemy ze spółdzielniami, które tego chcą. Dobrze się układa ta współpraca, one w połowie finansują zakup kamer. Wtedy osiedle jest zabezpieczone. Rzecznik praw obywatelskich zwróciła się o unormowanie ustawowe pewnych rzeczy związanych z kamerami. Niektórzy nie chcą być w kamerach. Wiem, że jesteśmy przyzwyczajeni, że USA podsłuchuje każdą rozmowę. Są ludzie, którzy nie widzą potrzeby, żeby każdy ich krok był rejestrowany.



Wrócę jeszcze do ministra Sienkiewicza. Skąd się wzięła ta diagnoza szefa MSW?



- Sądzę, że w jakichś rozmowach ktoś mu to powiedział i on to wrzucił bez rozeznania. Zawsze jest fajniej odbijać piłeczkę na kogoś innego.



Reasumując, co teraz? Może porozmawia pan z prezesem Mięttą-Mikołajewiczem na temat tych wlepek?



- Tu mnie pan zaskoczył jak zobaczyłem te nalepki. To jest coś przerażającego. Oczywiście będę rozmawiał.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 20:37

    Słoniki wreszcie zwycięskie

  • 20:22

    Bezbramkowe starcie Kolejorza z Pasami

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1516 z 28.04.2024

  • 17:00

    Lista Niezapomnianych Przebojów Not: 1515 z 14.04.2024

  • 13:05

    50 lat muzycznej awangardy

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię