- A
- A
- A
Interwencja: Czad groźny w oświęcimskich wieżowcach
Mieszkańcy wieżowców w centrum Oświęcimia skarżą się na źle działającą wentylację. Pan Bartek w styczniu zasłabł w łazience. Niegroźnie zatruł się tlenkiem węgla. Czad prawdopodobnie wydobywał się z piecyka zamontowanego w mieszkaniu sąsiada.Pan Bartek mieszka na dziewiątym piętrze wieżowca w centrum Oświęcimia. W styczniu zasłabł w łazience. Prawdopodobnie zatruł się tlenkiem węgla z piecyka gazowego zamontowanego w innym mieszkaniu.
"Poczułem, że kręci mi się w głowie, miałem problemy z oddychaniem. Nie pamiętam jak wróciłem do pokoju. Najdziwniejsze jest to, że nie używałem piecyka gazowego. Zatrułem się nie swoimi spalinami " - opowiada Radiu Kraków pan Bartek.
Mężczyzna trafił do szpitala w Oświęcimiu. Zatrucie nie było jednak groźne. Zdaniem pana Bartka w wieżowcach w centrum Oświęcimia wentylacja funkcjonuje źle. "Wentylacja zamiast wywiewać powietrze i spaliny na zewnątrz, wwiewa je do mieszkania" - tłumaczy lokator.
To nie jedyny taki przypadek w tym sezonie grzewczym. Co roku z powodu źle działającej instalacji wentylacyjnej w Oświęcimiu czadem zatruwa się kilka osób. A winni są - zdaniem zarządcy budynków - lokatorzy, którzy wymieniają okna i nie wpuszczają do mieszkań świeżego powietrza.
"Te budynki powstały w latach 60. 70. i system wentylowania w nich jest grawitacyjny. Powietrze do mieszkań powinno dostawać się przez nieszczelności w stolarce okiennej i nawiewniki. Jeżeli mamy szczelne okna w mieszkaniu, nie zachodzi wymiana powietrza. W takiej sytuacji komin nie może pociągnąć spalin " - wyjaśnia Wiesław Pitry z Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej "Budowlanka" w Oświęcimiu.
Sprawa trafiła już do nadzoru budowlanego w Oświęcimiu.
(Marek Mędela)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:56
Kardynał Ryś przejmuje „pole minowe”. Co zostawił po sobie abp Jędraszewski?
-
19:40
Ewa Lipska z odznaką "Honoris Gratia"
-
18:57
Pożar w restauracji na Krupówkach. Trwa akcja ratunkowa
-
18:06
Napad na jubilera na osiedlu Tysiąclecia w Krakowie. Trwają poszukiwania sprawców
-
17:26
Kraków: potrącenie pieszego. Na miejsce przyleciał śmigłowiec LPR
-
17:08
Kolejna akcja CBA w Nowym Sączu. Śledczy nie ujawniają szczegółów
-
17:06
Pogrzeb wariantów S7. Przed siedzibą GDDKiA znów protestowali mieszkańcy
-
16:48
Tajemnice obrazu z Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Naukowcy ustalą autora renesansowego dzieła?
-
16:30
W magistrackiej broszurze Tarnów nie informuje mieszkańców o podwyżkach, jest za to sporo o sukcesach
-
15:55
Wyzwanie dla najlepszych: ekoedukacja
-
15:37
"OPW z dronem" - wojsko wyszkoli licealistów z obsługi bezzałogowców
-
15:30
Wypadek w Inwałdzie oraz potrącenie w Libiążu
-
15:10
Dyrektor Graniczka jednak zawieszony. Kraków naprawił błąd we wniosku
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze