Radio Kraków
 • A
 • A
 • A

Gość RK: Trzeba oszacować koszty oświaty w Krakowie

 • Kraków
 • date_range Wtorek, 2012.09.18 07:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:34 )
Zdaniem porannego gościa Radia Kraków, posła Prawa i Sprawiedliwości Włodzimierza Bernackiego, dobrze się stało, że Kraków nie przeprowadził radykalnej reformy edukacji.Jeszcze kilka miesięcy temu władze Krakowa chciały zlikwidować lub przekształcić kilkanaście szkół i przedszkoli. Po protestach rodziców i nauczycieli zmiany objęły tylko kilka placówek.

Krakowska dziura budżetowa wynosi 220 mln zł. Jedna trzecia wydatków krakowskiego samorządu to koszty edukacja, między innymi wynikające z zapisów Karty nauczyciela.

- Trzeba pomyśleć nad sposobem finansowania oświaty. Oszacować, jakie są realne koszty jednego ucznia i funkcjonowania placówki dydaktycznej. Pamiętajmy, że inwestycja w edukację młodego człowieka powinna być inwestycją, która jest warta wydania każdej złotówki - mówił nasz gość.


Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Włodzimierzem Bernackim:

Jacek bańka: Czy PiS ma program naprawczy finansów miasta Krakowa?

Włodzimierz Bernacki, małopolski poseł PiS: Na problem ten można spojrzeć z dwóch perspektyw. Miasto Kraków – wiele inwestycji nietrafionych. Druga inwestycja to krajowa promocja. Często bierzemy pieniądze z Unii Europejskiej, a to jest zbyt drogie dla nas. Skutek jest taki, że to, co tanie okazuje się być i tak za drogie.

Które inwestycje w Krakowie są nietrafione?

- Dwa stadiony obok siebie w tak małej odległości. Nie jest to udanym pomysłem, przekracza możliwości miasta.

Czy krakowski PiS przedstawi program naprawczy?

- Rola opozycji polega na kontroli działań, co wynika ze zdrowego rozsądku. Czekamy na propozycje większości samorządowej w Krakowie.

Nie żałuje pan, że reforma krakowskiej oświaty nie poszła dalej? Przecież to przede wszystkim finansowanie edukacji obciąża budżety samorządów.

- Jestem przeciwny takiej opinii. Samorząd to administracja, usługi dla mieszkańców. To wszystko kosztuje. Dlaczego mówimy tylko o funkcjonowaniu oświaty? Bez względu na stan finansowy miasta, inwestycja w oświatę to dobra inwestycja.

A jak pan czyta raport w „Gazecie Wyborczej”, że polski nauczyciel pracuje rocznie 580 godzin, na Węgrzech ponad 600, we Francji prawie 900, a ponad 1100 w Stanach Zjednoczonych, nie sądzi pan, że zmiany, choćby w Karcie nauczyciela, są konieczne, żeby odciążyć samorządy?

- I tak, i nie. Ale arytmetyka wygląda tak, że jeśli słuchają nas nauczyciele, to większość powinna skończyć pracę już we wtorek, bo wyczerpuje to ten przedział. To wszystko zależy od sposobu liczenia godzin, które pedagog poświęca na pracę w szkole. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie godziny, to nie jesteśmy gdzieś w ogonie Europy, ale wręcz w czołówce. Przypomnę, że w Europie nauczyciel ma swojego asystenta. W Polsce nie ma takich możliwości.

Więc co trzeba zmienić?

- Trzeba pomyśleć nad sposobem finansowania oświaty. Jakie są realne koszty jednego ucznia i funkcjonowania placówki dydaktycznej. Pamiętajmy, że inwestycja w edukację młodego człowieka powinna być inwestycją ,która jest warta wydania każdej złotówki.

Co pan myśli o sprzedaży akcji Cracovii? Z zakładanych 30 mln mamy zaledwie 50 tys.

- To dla mnie trudny temat, szczególnie, że kibicuję drużynie przeciwnej. Planowana kwota to 30 mln, a to co uzyskano jest kwotą bardzo małą. Ta kwota w ogóle pojawiła się dzięki wspaniałym kibicom Cracovii. Nie zapominajmy, że Cracovia nie jest już drużyną grającą w Ekstraklasie. Wiadomo, że dochody z reklam i wartość drużyny jest tym większa, im wyżej gra w lidze. Podmioty gospodarcze nie zdecydowały się na lokowanie pieniędzy w Cracovii, jedynie kibice.

Kto powinien kupić kolejkę na Kasprowy? Bachleda-Curuś, Słowacy, a może "praktyka i ekonomia powinny zdecydować", jak wczoraj mówił mrszałek Jacek Krupa w Radiu Kraków?

- Uważam, że Polskie Koleje Linowe to grupa jedna z niewielu, która przynosi dochód. Poza tym chodzi tu i Tatrzański Park Narodowy. Powinniśmy być bardzo skrupulatni w wyborze, firmy powinny być bardzo skrupulatnie ocenione przez służby, które zajmują się badaniem ich stanu finansowego. Jeśli chodzi o sprzedaż majątku narodowego, powinniśmy być bardzo staranni w doborze partnerów.

Czy spółka utworzona przez samorządy byłaby lepszym rozwiązaniem?

- Tak, myślę, że to najsensowniejsze rozwiązanie.


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

 • 06:04

  Wiadomości Komunikacyjne Radia Kraków 23.04

 • 19:24

  Jak walczyć z nielegalnymi składowiskami niebezpiecznych odpadów?

 • 18:53

  Tydzień Cervantesowski w Instytucie Cervantesa w Krakowie

 • 18:51

  W magazynach olkuskiej "Emalii" składowane są od lat niebezpieczne dla zdrowia materiały

 • 18:34

  Kraków: jest prawomocny wyrok w sprawie grupy narkotykowej rozpracowanej dzięki aplikacji kontrolowanej przez FBI

 • 20:46

  Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

 • 18:19

  Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

 • 15:39

  #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

 • 13:55

  RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

 • 12:33

  W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

 • 11:03

  Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

 • 10:11

  #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

 • 09:44

  Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

 • 09:21

  Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

 • 08:54

  Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

 • 08:13

  RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

 • 07:56

  RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

 • 07:27

  Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

 • 18:05

  73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

 • 16:37

  Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię