- A
- A
- A
Gość RK: drogą do pojednania polsko-rosyjskiego jest dyskusja
Porozumieniu między rosyjską cerkwią a polskim kościołem katolickim powinna też towarzyszyć dyskusja z wiernymi obu kościołów - uważa Krzysztof Szczerski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.Dokument w tej sprawie podpisali dzisiaj w południe patriarcha Wszechrusi Cyryl I oraz abp Józef Michalik. Wspólne przesłanie do obojga narodów to czarny sen Janusza Palikota - dodaje Szczerski: " Nagle się okazuje, że wszyscy są zachwyceni tym, że księża uprawiają politykę, że nie mówimy o Cyrylu jako o pasibrzuchu, który handlował ropą naftową i ma 4 miliardy dolarów osobistego majatku.
Cyryl powiedział jasno, że potępia małżeństwa homoseksualne, aborcje, eutanazję - to wszystko co jest zarzucane polskiemu kościolowi, że jest wsteczny... "
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej, patriarcha Cyryl I, i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik, podpisali Wspólne Przesłanie do Narodów Polski i Rosji. Wzywa ono do wzajemnego pojednania.
Sygnatariusze przesłania zaapelowali do wiernych, "aby prosili o wybaczenie krzywd, niesprawiedliwości i wszelkiego zła wyrządzonego sobie nawzajem". Podkreślili, że "przebaczenie nie oznacza zapomnienia. Przebaczyć oznacza jednak wyrzec się zemsty i nienawiści, uczestniczyć w budowaniu zgody i braterstwa pomiędzy ludźmi, naszymi narodami i krajami, co stanowi podstawę pokojowej przyszłości".
Sygnatariusze przesłania podkreślili, że wydarzenia wspólnej, często trudnej i tragicznej historii, rodzą pretensje i oskarżenia, które nie pozwalają zagoić się dawnym ranom. "Obiektywne poznanie faktów oraz ukazanie rozmiarów tragedii i dramatów przeszłości staje się dzisiaj pilną sprawą historyków i specjalistów. Wyrażamy przekonanie, że trwałe pojednanie jako fundament pokojowej przyszłości, może się dokonać jedynie w oparciu o pełną prawdę". Sygnatariusze dodali, że pojednanie jest szczególnie potrzebne dziś, gdy naród polski i rosyjski stanęły przed nowym wyzwaniem, jakim jest kwestionowanie podstawowych zasad moralnych. "Promuje się aborcję, eutanazję, związki osób jednej płci, które usiłuje się przedstawić jako jedną z form małżeństwa, propaguje się konsumpcjonistyczny styl życia" - czytamy w dokumencie, który wzywa "do poszanowania niezbywalnej godności każdego człowieka, stworzonego na obraz i podobieństwo Boga".
Podkreśla też, że "trwałą podstawą każdego społeczeństwa stanowi rodzina jako stały związek mężczyzny i kobiety". "Jesteśmy przekonani, że Zmartwychwstały Chrystus jest nadzieją nie tylko dla naszych Kościołów i narodów, ale także dla Europy i całego świata. Niech on sprawi swoją łaską, aby każdy Polak w każdym Rosjaninie i każdy Rosjanin w każdym Polaku widział przyjaciela i brata" - napisali sygnatariusze przesłania, którzy polecili dzieło pojednania Najświętszej Maryi Pannie.
Patriarcha Cyryl powiedział podczas uroczystości na Zamku Królewskim, że przesłanie jest nie tylko aktem politycznym, ale i świadectwem wiary. Wiara wzywa bowiem oba narody do odejścia od stereotypów, ukształtowanych w przeszłości, i do wzajemnego zbliżenia, pozwalającego odkryć perspektywę wzrastania w solidarności i chrześcijańskiej miłości. Patriarcha podkreślił, że nadszedł czas, aby odejść od przeszłości i podjąć wyzwania współczesności. Wyzwaniem takim są próby podważania chrześcijańskiej moralności, takie jak propagowanie aborcji, eutanazji czy związków ludzi tej samej płci. Patriarcha Cyryl ostrzegł, że może to doprowadzić do nasilenia nienawiści i przemocy.
"Wkraczamy na drogę szerszego dialogu w nadziei, że umocni nas w dążeniu do pojednania" - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Józef Michalik. Przekonywał, że Kościoły nie podpisują wspólnego dokumentu ani dla reklamy, ani dla publicznego sukcesu. "Chodzi o poczucie odpowiedzialności za przyszłość narodów " - powiedział arcybiskup. Podkreślił, że "Nie chodzi o zakrywanie ani przekreślanie części historii. Chodzi o danie świadectwa tęsknoty za lepszą, piękniejszą przyszłością, która tkwi w "każdym szlachetnym sercu Polaka i Rosjanina". Zdaniem arcybiskupa Michalika, tworzenie warunków nowych relacji wymaga wzajemnego oczyszczenia i nawrócenia oraz uznania, że mamy motywy do przebaczenia.
Jacek Bańka/IAR/bp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:57
DOTYK SZTUKI
-
15:41
Grozili maczetami na orliku w podkrakowskich Zielonkach. Zostali zatrzymani przez policję
-
15:27
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Pauliną Owczarek, Dominiką Peszko i Martyną Zakrzewską
-
15:23
Szymon Hołownia: Chcę być prezydentem, który rozbierze mur dzielący Polaków
-
14:58
Zimny maj: w nocy przymrozki obejmą cały kraj
-
14:08
Promują produkty regionalne, kuchnię i kulturę. W Łącku trwa Święto Kwitnącej Jabłoni
-
14:04
Piłkarska niedziela w Radiu Kraków. RELACJA MINUTA PO MINUCIE
-
13:20
Zwłoki dwóch osób w hotelu przy ul. Reymonta. Prokuratura ustaliła, co się stało
-
12:34
Morderstwo w Skale. Jest decyzja sądu ws. zatrzymanego mężczyzny
-
11:33
O awans i jak najlepszy finisz sezonu. TRANSMISJA ŁĄCZONA
-
11:30
Program "Mieszkanie za remont" w Krakowie. Miało być ułatwienie, a jest paraliż
-
10:48
Remont zabytkowego dworu w Brodach. Pierwszy etap prac na finiszu
-
09:10
"Bardzo bym chciała poruszać czytelników"
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze