Spektakl jest opowieścią o procesie umierania i śmierci chorującego na raka trzustki ojca Autora. Jest też historią bezradności i wściekłości na instytucje państwa, służbę zdrowia i Kościół, które często zadają chorym dodatkowe cierpienie, ograniczając ich prawa do decydowania o własnym życiu. To krzyk o eutanazję w chwilach, gdy ból przekracza wszelkie granice.

W spektaklu zobaczymy pięciu aktorów, którzy wcielą się również w role kobiece.

– Męska perspektywa od początku była mi najbliższa, dlatego tę historię opowiada zwielokrotniony męski narrator, który próbuje wcielać się w różne role, zarówno męskie, jak i żeńskie (mamę, babcię i siostrę). To z jednej strony daje nam niezbędny dystans, z drugiej – w moim odczuciu – jest gestem radykalnej empatii – mówi Mateusz Pakuła.
Na scenie zobaczymy Jana Jurkowskiego, znanego ze spektaklu „Lem vs. P. K. Dick”, a szerzej z Grupy Filmowej Darwin, Andrzeja Platę i Wojciecha Niemczyka, związanych z Teatrem Żeromskiego w Kielcach, a także Szymona Mysłakowskiego z Teatru Współczesnego w Warszawie i Marcina Pakułę, brata reżysera, do którego będzie należało ostatnie słowo w tym spektaklu.

„Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” jest koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Krakowska premiera odbędzie się 20 stycznia o godz. 19.00, a tydzień później tj. 27 stycznia spektakl zobaczy publiczność w Kielcach.  

Adaptacja i reżyseria
Mateusz Pakuła

Scenografia i kostiumy
Justyna Elminowska

Muzyka
Zuzanna Skolias, Antonis Skolias, Marcin Pakuła

Światło
Paulina Góral   

Video
Olga Balowska

Inspicjentka
Katarzyna Białooka

Występują:

Andrzej Plata
Wojciech Niemczyk
Jan Jurkowski
Szymon Mysłakowski
Marcin Pakuła


Scenariusz powstał na podstawie książki Mateusza Pakuły „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”. Książkę wydało Wydawnictwo Nisza.

mat.prasowe