Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ginąca gwara wiśniowska z powiatu myślenickiego uratowana

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.11.16 15:04 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:58 )
"Pobantosić", "dziopa" czy "chodok" - gwara gminy Wiśniowa koło Myślenic doczekała się opracowania. Prace nad słownikiem zakończyli właśnie członkowie Koła Naukowego Językoznawców Studentów UJ, a pomagali im pracownicy tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. W słowniku znalazło się kilkaset słów i związków frazeologicznych, jest też seria artykułów poświęconych historii i tradycji gminy.

Magdalena Zbylut w rozmowie z Aleksandrem Kusem z Węglówki. Fot. Marek Lasyk

Posłuchaj materiału Magdaleny Zbylut
Tu się mówi po wiśniowsku!

Po dwóch latach badań prowadzonych przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Wiśniowej opracowano kilkaset słów i związków frazeologicznych. Swoją wiedzą z naukowcami dzielili się najstarsi mieszkańcy gminy. Jak przekonuje Paulina Karpeta, studentka filologii polskiej i członkini zespołu badawczego - część wyrażeń była dla nas kompletnym zaskoczeniem. "Palmę wielkanocną nazywa się na przykład kycianką" - mówi. "To gwara, która różni się od gwar sąsiednich regionów, np. Lachów czy Zagórzan" - dodaje koordynator projektu. 

Studenci przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z mieszkańcami. Jak podkreśla Agnieszka Wargowska-Dudek, dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wiśniowej - praca nad słownikiem wcale nie była łatwa. "Cały teren gminy nazywany jest terenem przejściowym. A więc spotykają się tutaj różne kultury: lachowska, góralska, krakowska. Wpływy są różne - na język, stroje, tańce" - tłumaczy. "Zapisaliśmy kawałek historii z tych ziem. Mam nadzieję, że nie będzie to tylko materiał do badań, ale i spuścizna dla tych, którzy zechcą to dzieło kontynuować" - podkreśla dyrektor GCKiS. 

Słownik powstał w ramach projektu "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

"Harnasie" - konstrukcja Aleksandra Kusa
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię