Pomóc można na dwa sposoby: przez przekazanie potrzebnych rzeczy bądź przez wpłatę darowizny - mówi ojciec Jan Maria Szewek, członek zarządu fundacji. "Chcemy zakupić dla mieszkańców płyny dezynfekujące, maseczki, rękawice i przyłbice - te ostatnie dla służb medycznych. A dla najbardziej potrzebujących chcemy też zakupić żywność" - mówi o. Szewek.
"Jeśli mieszkasz w Krakowie, a szyjesz bawełniane maseczki, w biedronki lub gładkie, to my nie grymasimy i przyjmiemy każdą. Kupujesz rękawiczki, kup jedną paczkę więcej, my przekażemy je dalej. Zastanawiasz się nad wyborem koloru i kroju maseczki, kup więcej, my spakujemy i poślemy dalej. Produkujesz przydatne w walce z koronawirusem przyłbice, możemy je dostarczyć aż na Kresy" – dodaje.
Środki ochrony można po uprzednim umówieniu się (tel. 722 100 230) dostarczyć do siedziby Fundacji Brat Słońce, przy ul. Żółkiewskiego 14 w Krakowie. Większą ilość Fundacja odbierze sama. Można także przekazać darowiznę na ten cel. (Bank BNP Paribas 80 1600 1013 1849 4935 4000 0008).
Fundacja Brat Słońce od lat wspiera franciszkańskie dzieła nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie, gdzie mieszka wielu Polaków. W ramach akcji "Wolontariat dla Kresów" wolontariusze opiekują się cmentarzem wojennym w Dytiatynie (Polskie Termopile) i sprzątają groby Polaków na cmentarzu w Bołszowcach. Pomagają też w przygotowaniu Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Bołszowcach – inicjatywy na rzecz pojednania i pogłębienia wiary Polaków i Ukraińców oraz zbliżenia chrześcijan różnych obrządków, przy okazji angażując się w odbudowę Sanktuarium Matki Bożej w tej miejscowości.
Maćkowce na Podolu to wieś położona 5 kilometrów od wojewódzkiego miasta Chmielnicki. Dzieje osadnictwa polskiego na tych terenach sięgają XVII w. i pomimo ciągłego mieszania się kultur, narodów i języków, całe połacie Podola potrafiły zachować polski charakter narodowościowy, zawdzięczając to m.in. Mazurom.
W 1995 roku w Maćkowcach parafianie rozpoczęli budowę kościoła obok miejsca, gdzie stała przed wojną przydrożna kapliczka. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w diecezji kamieniecko-podolskiej powstała i została przekazana pod opiekę franciszkanów z Krakowa 8 września 2010 roku. Do parafii obecnie należą dwie miejscowości: Maćkowce i Wolica, w których mieszka ok. 1 tys. 100 osób. Ponad połowę stanowią Polacy, a 300 osób jest polskiego pochodzenia.
Franciszkanie prowadzą liczne grupy duszpasterskie: ministrantów, sześć Róż Żywego Różańca, trzy wspólnoty Domowego Kościoła, grupę ewangelizacyjną, grupę biblijną, młodzież franciszkańską. Przy parafii działa Franciszkański Zakon Świeckich, świetlica dla dzieci i grupa teatralna.
Dzięki zabiegom Fundacji Brat Słońce przy wsparciu finansowym Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz dzięki ogromnemu wkładowi pracy miejscowych franciszkanów i parafian w zeszłym roku Polacy w Maćkowcach otrzymali do użytku cztery nowo wybudowane pomieszczenia w kompleksie klasztornym franciszkanów z przeznaczeniem m.in. na lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia muzyczne dla dzieci, próby zespołu muzycznego "Maćkowianki" oraz spotkania Towarzystwa Kultury Polskiej "Mazury".
Po ustaniu pandemii, po powrocie do normalności Fundacja chce zająć się wyposażeniem tych sal w odpowiedni sprzęt, materiały edukacyjne oraz opłacić zatrudnienie nauczycieli języka i muzyki
Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/bp