Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Drwinia Długa w Krakowie udrożniona. Co to oznacza dla mieszkańców okolic ulicy Udzieli?

To rzeka, której spiętrzenie zagrażało mieszkańcom okolic ulicy Seweryna Udzieli. Woda wdarła się do domów i mieszkań w Prokocimiu i w Bieżanowie, podczas sierpniowych powodzi. Od tego czasu trwa mobilizacja służb odpowiedzialnych za zabezpieczenie mieszkańców tych dzielnic przed ponownym zalaniem. Rzeka Drwinia Długa została oczyszczona na odcinku około 4 kilometrów.

Fot. Dominika Kossakowska

Posłuchaj materiału Dominiki Kossakowskiej

Jesteśmy nad rzeką Drwinią Długą. Jesteśmy w rejonie prac utrzymaniowych realizowanych przez RZGW w Krakowie Wody Polskie. Drwinia Długa jest odbiornikiem rzeki Drwinki, na której zlokalizowany jest feralny przepust w ciągu linii kolejowych, ten, który spowodował zalanie rejonu ul. Seweryna Udzieli dwukrotnie w tym roku. Koryto jest już udrożnione, możemy sobie spokojnie płynąć. Całe dno było porośnięte roślinnością, praktycznie całe było zielone. W przypadku wezbrania, jeżeli doszłoby do podobnej sytuacji, jak w tym roku, będzie dużo lepszy spływ

- mówili Radosław Radoń i Agnieszka Gądek z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, który wykonuje pracuje na Drwini Długiej. Tuż po świętach ciężki sprzęt zjedzie z poprawianych i regulowanych wałów. Zakończy się też odmulanie rzeki i koszenie jej okolic.

Jest to jeden z dużych problemów m.in. mieszkańców ulicy Udzieli. Od tego, jak dobrze będzie tutaj woda spływała, zależy to, czy tych mieszkańców będzie zalewało. Najważniejsze jest dokończenie budowy wszystkich zbiorników retencyjnych

- mówił Bartłomiej Sosenko ze Stowarzyszenia Bieżanów, Prokocim STOP Powodzi. Zawiązali je poszkodowani w sierpniowych powodziach mieszkańcy tych krakowskich dzielnic.

To była nerwówka praktycznie cały czas. Kupiliśmy nowy dom i woda wpłynęła na wykończone wnętrze. Wszystko było do wymiany.

- mówiła pani Magda Malinowska.

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie planuje wybudować zbiorniki przeciwpowodziowe, które zabezpieczą mieszkańców tej części Krakowa przed potopieniami.

Mowa w sumie o czterech zbiornikach. Dwa z nich powstaną do końca przyszłego roku. W sprawie ostatniego trwają negocjacje z deweloperem, który na terenie, gdzie miałby powstać polder, planuje wybudować bloki.

Rozmowy niełatwe, ciężko dość idące, ale i tak wykorzystujmy przysługujące organowi możliwości i nie czekamy na jego ostateczną zgodę, działamy dwutorowo. Mamy nadzieję, że w czerwcu przyszłego roku będziemy mogli ogłosić przetarg na wykonawstwo Malinówki 3 i znaleźć wykonawce, który podejmie działania

- mówiła Małgorzata Sikora – szefowa Wód Polskich w Krakowie.

Mieszkańcy Bieżanowa i Prokocimia przyznają, że po sierpniowej powodzi, czuć mobilizację także władz Krakowa, kolejarzy czy samorządowców z Wieliczki w sprawie zabezpieczenia tych terenów przed zalaniem. I choć dziś pierwszy dzień astronomicznej zimy, już jednak obawiają się wiosny, która przyniesie roztopy.

W rejs barką po zbiorniku naszą reporterkę Dominikę Kossakowską oraz mieszkańców Bieżanowa i Prokocimia zabrały Wody Polskie, odpowiedzialne za utrzymanie rzeki.

Tematy:
Autor:
Dominika Kossakowska

Opracowanie:
Jowita Gałka-Kucharska

Wyślij opinię na temat artykułu


Zobacz także

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię