"Nazwę nadano w okresie głębokiej komuny. A jak wnioskowaliśmy na początku o zmiany to nam powiedziano, że Amerykanie też byli bohaterami Wietnamu. Jasne jednak jest, że w nazwie tej ulicy nie chodzi o Amerykanów. Nazwa nie jest mocno obciążona komunistycznie, jak np. ulica Lenina, ale nie przesadzajmy. Za dużo z tym formalności i kosztów. Żeby to wszystko załatwić, trzeba wziąć dzień urlopu" - mówią Radiu Kraków mieszkańcy ul. Bohaterów Wietnamu. 

A jak dodaje Łukasz Wantuch, radny miasta Krakowa, po spotkaniu rady dzielnicy widać, że większość mieszkańców jest przeciwna zmianom. "Przygotuję radę uchwały dzielnicy, w której przeciwstawiamy się zmianom. Później to trafi do radnej Małgorzaty Jantos, a potem Rada Miasta będzie musiała się nad tym pochylić. Oczywiście także wojewoda Małopolski będzie miał prawo wyrazić opinię, bo jest zapisane w ustawie, że ma prawo do wykonania zastępczego, gdyby nie chciała tego zrobić Rada Miasta. Będzie to spory galimatias, ale zafundował nam go Sejm" - podkreśla Łukasz Wantuch. 

Łącznie, zmiany miałyby objąć nawet 27 ulic w całym Krakowie. Z korespondencji Bolesława Kosiora (radny MK i członek zespołu ds. nazewnictwa kom. kultury RMK) do prezydenta Majchrowskiego wynika, że ulice zostały podzielone na trzy grupy.

1. Patroni ulic wymagający koniecznej i szybkiej zmiany:
ul. Szenwalda Lucjana - Prądnik Czerwony
ul. Dziedzica Emila - Prądnik Czerwony
ul. Kajty Franciszka - Prądnik Czerwony
ul. Bohaterów Wietnamu - Prądnik Czerwony
ul. Szumca Janka - Swoszowice
ul. Marcika Jóżefa - Łagiewniki
ul. Kościuszkowców - Łagiewniki
ul. Spasowskiego Władysława - Stare Miasto
ul. Szwai Jana - Dębniki
ul. Braterstwa Broni - Dębniki
ul. Czechosłowacka - Dębniki
ul. Komuny Paryskiej - Dębniki

2. Grupy do przedyskutowania - ulice pisarzy popierających stalinowskie represje i wyroki śmierci wymierzone w krakowskich księży katolickich (Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego z 8 lutego 1953 roku):
ul. Bunscha Karola - Dębniki
ul. Kurczaba Jana - Bieżanów-Prokocim
Park Jalu Kurka - Stare Miasto
ul. Mortkowicz-Olczak Hanny - Wzgórza Krzesławickie
ul. Otwinowskiego Stefana - Grzegórzki
ul. Przybosia Juliana - Wzgórza Krzesławickie
ul. Słomczyńskiego Macieja - Prądnik Biały
ul. Śliwiaka Tadeusza - Podgórze

3. Ulice tzw. "patronów kontrowersyjnych"
ul. Landau Lwa
ul. Zemaitisa Kiejstuta
ul. Chwistka Leona
ul. Młynarskiego Zygmunta
ul. Roja Bolesława
ul. Rylskiego Maksyma
ul. Broniewskiego Władysława
ul. Mrozowa (P. Morozow) - nie chodzi tutaj o ulicę "mroźną", a o termin "mrozowa", który nie funkcjonuje w języku polskim. 

Zdaniem Instytutu Pamięci Narodowej zmiany konieczne są na ulicach Jana Szwai, Lucjana Szenwalda, Emila Dziedzica, Franciszka Kajty, Janka Szumca, Józefa Marcika. 

 

(Mateusz Żmija/ew)