"Jasna postawa społeczna mówiąca: nie, nie zgadzamy się na to - przyniesie dobre efekty. W takich sytuacjach powinniśmy informować policję lub straż miejską" - tłumaczy Marcin Drewniak z Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej - Parasol w Krakowie.

Jak jednak podkreśla straż miejska, walkę z żebractwem utrudnia fakt, że nie stanowi ono wykroczenia, dopóki nie jest natarczywe. Wtedy strażnicy miejscy mają pełne prawo do podejmowania interwencji. W ubiegłym roku funkcjonariusze wystawili 81 mandatów karnych na łączną kwotę 4375 zł, 520 pouczeń i skierowali 64 wnioski do sądu. Do końca maja tego roku funkcjonariusze wystawili 35 mandatów na łączną kwotę 3140 zł. Pouczyli 218 osób, a w pięciu przypadkach skierowali wnioski o ukaranie do sądu.

W sumie straż miejska podejmuje 600 interwencji rocznie wobec osób żebrzących. 

Akcję "Nie dawaj pieniędzy - pomagaj naprawdę" prowadzi też krakowski MOPS. Pracownicy socjalni wraz ze streetworkerami reagują na każde zgłoszenie, starając się rozeznać sytuację i zaproponować pomoc osobie żebrzącej. Akcji będzie towarzyszył spot, emitowany od 15 czerwca na nośnikach LCD w tramwajach i autobusach.

 

(Katarzyna Maciejczyk, krakow.pl/ew)