Zamknięty od ponad 20 lat dworzec niszczeje, a jego ponad 150-letnie mury szpecą kolejne bazgroły grafficiarzy. Dlatego też radni krakowskiego Bieżanowa chcą ratować zabytkową stację. Jak mówi Elżbieta Matykiewicz - radna dzielnicy, remont dworca to dobry pomysł, bo Bieżanów jest stacją, z której wielu krakowian dojeżdża między innymi do szkół i do pracy w centrum miasta.
- A
- A
- A
Czy budynek dawnego dworca PKP w Bieżanowie doczeka się remontu?
Radni krakowskiego Bieżanowa chcą remontu budynku dawnego dworca kolejowego. XIX-wieczna budowla, w której kiedyś mieściła się poczekalnia, kasa biletowa i mała restauracja, teraz przypomina ruderę.
"Służyłby jako poczekalnia, szczególnie w okresie zimowym. W tej chwili po prostu straszy - budynek jest odrapany, okna są zabite płytami pilśniowymi. Polskie Koleje Państwowe stanowią w tej chwili zespół różnorakich spółek. Próbowaliśmy do różnych z tych spółek dotrzeć w kwestii remontu dworca i okazało się, że spółka która zajmuje się nieruchomościami kolejowymi jest zupełnie niezainteresowana renowacją dworca" - dodaje Matykiewicz.
Tymczasem PKP tłumaczy, że po modernizacji trasy kolejowej dworzec razem z kasami biletowymi nie był już potrzebny i dlatego został zamknięty. W tym momencie władze spółki szukają prywatnego inwestora, który mógłby wynająć budynek. "Nie ma niestety zainteresowania. Jedna firma chciała się tym zająć w 2015 roku, ale zrezygnowała, bo wiąże się to ze sporymi kosztami" - tłumaczy Tomasz Leś z biura prasowego PKP SA.
Budynek wymaga kompleksowego remontu, a ponieważ dworzec jest zabytkiem, to wszelkie prace budowlane musiałyby być uzgadniane z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Zdaniem Tomasza Żakowskiego - krakowskiego miłośnika kolei, przywracanie tam znów dworca nie ma sensu. "Mamy tam kursy tylko pociągów osobowych, linie do Tarnowa, Wieliczki, oczywiście też w kierunku Krakowa Głównego, więc ten ruch jest bardzo lokalny. To są mieszkańcy, którzy dojeżdżają codziennie do pracy, natomiast nie są to podróżni, którzy podróżują na trasach dalekobieżnych. Kasa biletowa, czy przechowalnia bagażu nie jest tu potrzebna. Oczywiście stacja ma swój urok, więc z tego względu warto by było ten budynek wyremontować i na przykład przekazać prywatnemu inwestorowi pod sklep czy punkt handlowy" - przekonuje Żakowski. Miłośnik kolei podkreśla jednak, że rezygnacja z poczekalni i kas nie oznacza, że dworzec powinien odejść w zapomnienie. Przykładem zrujnowanej stacji, którą odremontowano i zagospodarowano na nowo jest na przykład stacja w Wieliczce. "Wysiadając na stacji Wieliczka mamy piękną odrestaurowaną stację z punktami handlowymi. Kiedyś ten budynek po prostu odstraszał" - wyjaśnia Żakowski.
Tyle tylko, że na stacji przesiadkowej jaką jest Bieżanów nikt nie chce otwierać sklepów. Wygląda na to, że pasażerowie czekający na pociąg będą nadal marznąc na peronach, bo kolejowa poczekalnia też tam nie wróci.
Budynek powstał w latach 50. XIX wieku przy okazji budowy kolei do Podłęża. Zdjęcie otrzymaliśmy od słuchacza Radia Kraków:

(Joanna Orszulak/jp,ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:12
Coraz mniej nowosądeczan. Przed władzami miasta trudne decyzje
-
19:34
Dezinformacja. "Mamy w Polsce, wśród znanych polityków, rosyjską i białoruską agenturę wpływu"
-
17:41
Polscy hokeiści z pierwszą porażką na MŚ dywizji 1A
-
17:31
Nie ma już utrudnień na Zakopiance w Mogilanach
-
17:20
Radni chcą połączenia dwóch krakowskich szkół, rodzice i uczniowie protestują
-
16:31
Premiera nowego muralu Mikołaja Rejsa już 7 maja!
-
16:11
Koniec utrudnień po wypadku na A4
-
16:10
Półfinał dla Igi! Polka wygrała z Madison Keys w Madrycie
-
15:35
Zwolnienie lekarskie online – jak otrzymać L4 przez internet szybko i legalnie?
-
15:30
Jak zabrać się za zwalczanie moli spożywczych? Odpowiadamy!
-
15:30
Prof. Hubert Huras: „Decyzja o zakończeniu ciąży musi być podejmowana w zgodzie z pacjentką"
-
15:26
Uchwała ws. opłaty miejscowej w Zakopanem nieważna. Ale burmistrz nakazał pobieranie daniny
-
15:24
„W szerokim kadrze”. W Bunkrze Sztuki największa od lat wystawa komiksu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze