W ubiegłym roku akademickim ten kierunek trzeba było zawiesić, bo nie dopisała odpowiednia frekwencja, co uniemożliwiło utrzymanie studiów na wysokim poziomie. Łukasz Sroka, dyrektor Instytutu Historii i Archiwistyki UP liczy na to, że tym razem uda się zorganizować 15-osobową grupę chętnych, by poznać miasto i region z nieco innej perspektywy.

"Czekamy na studentów, którzy są zainteresowani zdobyciem kwalifikacji związanych z kulturą Krakowa, obsługą turystyczną: pracowników hoteli, biur turystycznych, muzeów i centrów kultury" - mówi Łukasz Sroka.

Na ponowne otwarcie tego kierunku czeka m.in. nasz słuchacz z Katowic, Tibor Bartos - Węgier, który od 25 lat mieszka w Polsce i jest zafascynowany Krakowem. "Bardzo często zapraszam znajomych i krewnych do Krakowa. Taka wiedza się przydaje, szczególnie jeśli jest to wiedza większa, niż ta, którą wyniesiemy z przewodników" - tłumaczy Tibor.

A na to rzeczywiście pozwala program studiów. Między innymi dzięki partnerstwu Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które wyszło z propozycją udostępnienia zbiorów swoich poszczególnych oddziałów. Ponadto, część zajęć, jeśli studia zostaną uruchomione, będzie prowadzona przez pracowników muzeum i dodatkowo - zajęcia będą prowadzone w przestrzeniach muzealnych. "To ma być okazja do tego, żeby to miasto nie tylko w takim klasycznym, akademickim sposobie poznawać, ale żeby tego miasta też doświadczać. W tym roku otwieramy Tezaurus Cracoviensis, centrum interpretacji artefaktów, czyli otwarte magazyny studyjne. Tam jest miejsce na wykłady dla grupy studentów. Ale są to też magazyny, gdzie można zapoznawać się z tzw. odpryskami kultury, bo tym właśnie są zbiory muzealne" - przekonuje Michał Niezabitowski, dyrektor muzeum.

Prócz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa do przedsięwzięcia włącza się też Urząd Miasta Krakowa. W jaki sposób?

Miasto będzie promowało przedsięwzięcia. Także nasi pracownicy będą opowiadać studentom, jak funkcjonuje tirystyka w Krakowie, jak miasto wspiera turystykę i jak wygląda promocja turystyczna miasta" - wyjaśnia Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta Miasta Krakowa.

Swoją pomoc obiecali zarówno praktycy, jak i teoretycy. Dodajmy, że kilka lat temu krakowianistykę uruchomiono na Uniwersytecie Jagiellońskim. Niestety kierunek się nie przyjął. Uniwersytet Pedagogiczny podchodzi do pomysłu drugi rok z rzędu. Być może teraz się uda.

 

 

(Magdalena Zbylut/ew)