Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Ciepło ze śmieci? Tak może być w Skawinie. Ekolodzy protestują

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.05.18 17:07 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:31 )
Ponad 5 tysięcy ton odpadów składowanych jest na terenie zakładu GRC Technologie w Skawinie. To firma, która produkuje chemię budowlaną. Chce się jednak zająć także produkcją paliw dla elektrowni. Miałyby one powstawać z przetworzonych śmieci.

fot: Dominika Panek

W związku z tym Skawiński Alarm Smogowy apeluje do władz Skawiny i władz regionu, by nie wydawały zezwoleń na lokalizację uciążliwych firm na terenie miasta.

- Cierpi na tym środowisko i mieszkańcy. Skawina stała się czarną dziurą dla uciążliwych fabryk – mówią aktywiści.

Z kolei prezes firmy GRC Technologie twierdzi, że nie ma nic do ukrycia i chętnie oprowadza po zakładzie. Wybrała się tam też nasza reporterka, Dominika Panek...

Na ponad hektarowej działce, zlokalizowanej na terenach przemysłowych w Skawinie, jest obecnie ponad 5 tysięcy ton odpadów. Firma liczy, że we współpracy z kilkoma inwestorami, uda się jej przetworzyć śmieci. Zwożone tu były przez rok, z różnych części regionu.

" One mogą być przetworzone na paliwo, jedna z firm przetwarza je na tzw. syngaz, z którego można wytwarzać energię" - mówi Robert Nowak, prezes firmy GRC Technologie.

Na uciążliwą działalność zakładów zlokalizowanych na terenach przemysłowych, podając za przykład firmę GRC, skarży się Łukasz Kulit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego: " Tych firm mamy kilkadziesiąt, to jest kolejny problem, bo wokół stref przemysłowych są osiedla i nie powinno się tych firm tam lokować ze względu na ich emisję"

Prezes GRC Technologie przekonuje, że odpady nie są niebezpieczne i nie powodują skażenia środowiska. Przypomina, że firma zlokalizowana jest na terenach przemysłowych: "Jakie osiedla? Tu jest jeden budynek z mieszkaniami socjalnymi. Zapach składowiska czuć w promieniu 5-6 metrów".

GRC Technologie cofnięto jednak zezwolenie na składowanie odpadów. Stało się tak po kontrolach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

" Naruszenia, które stwierdzili nasi inspektorzy to składowanie odpadów luzem. Wymierzyliśmy karę administracyjną w wysokości tysiąca złotych za magazynowanie niezgodne z warunkami pozwolenia" - mówi Magdalena Gala – rzeczniczka wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska w Krakowie i dodaje, że decyzja  o cofnięciu zezwolenia na składowanie nie jest prawomocna.

Członkowie Skawińskiego Alarmu Smogowego przyznają, że nigdy nie byli na terenie zakładu GRC Technologie. Twierdzą jednak, że władze, choć wydają zezwolenia na działalność tego typu firm w strefie przemysłowej, w rzeczywistości ich nie kontrolują.

 

Dominika Panek/bp

 

.

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię