- A
- A
- A
Chcą budować domy na osuwiskach. Czym to grozi?
Nie wierzą urzędnikom i chcieliby budować domy na terenach, które według planów, są terenami osuwiskowymi. Mieszkańcy Rajska, Soboniowic, Baryczy i Kosocic chcą przekonać radnych, by ci nie uchwalili planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, na których mieszkają.Ulica Sawiczewskich w Swoszowicach
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 6
Takie plany określają, gdzie można budować, a gdzie jest to zabronione. W środę podczas sesji, radni głosować będą w sprawie planu dla Rajska. Zdaniem mieszkańców, urzędnicy chcą zrobić z tych terenów rezerwat przyrody, bo zgodnie z planami zbyt mało terenów można zabudować, a zbyt dużo oznaczono jako osuwiska. Urzędnicy mówią, że to dla bezpieczeństwa mieszkańców. Mieszkańcy twierdzą z kolei, że osuwiska wyznaczono "na oko".
Zarzuty te odpiera Krystyna Śmiłek, geolog powiatowy. "Osuwiska zostały wyznaczone w wyniku kartowania geologicznego. Obrys osuwiska ustala się na podstawie analizy danych archiwalnych, dostępnych materiałów kartograficznych, dokumentacji geologicznej, zdjęć lotniczych, map satelitarnych, ortofotomap i wizji w terenie." - tłumaczy Śmiłek.
Przykłady ludzkich dramatów związanych z osuwiskami można mnożyć. Pamiętamy Lanckoronę, gdzie w 2010 roku żywioł dotknął kilkadziesiąt budynków, wiele z nich nie nadawało się do zamieszkania. Inne przykłady: W Swoszowicach jest do dzisiaj nie naprawiona ulica Sawiczewskich, która osunęła się kilka lat temu, osuwiska w tamtym rejonie są też przy ulicach Golkowickiej czy Kuryłowicza.
Według danych Państwowego Instytutu Geologicznego z 2011 roku, w całym Krakowie jest około 300 osuwisk, tylko w Swoszowicach 129 - najwięcej ze wszystkich badanych dzielnic Krakowa.
Zdaniem mieszkańców Swoszowic, gmina nic nie robi w kierunku ratowania tych terenów , bo nie ma żadnych odwodnień i systemu melioracji, co pomogłoby mieszkańcom. Urzędnicy przyznają, że dla tych terenów nie ma tego nawet w planie.
Takie mogą być skutki lekceważenia problemu:
(Aleksandra Ratusznik/ko)
Zniszczenia po osuwisku w Lanckoronie
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 5
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
06:46
Załamanie pogody w Małopolsce. Będzie chłodno, deszczowo, spaść może także śnieg
-
06:27
Child Alert odwołany. 11-letnia Patrycja została odnaleziona
-
06:08
Dziś ostatni akcent egzaminu ósmoklasisty - język obcy. Ponad 98 proc. wybrało angielski
-
06:06
Aktualności komunikacyjne Radia Kraków 15.05
-
21:14
Przez lata zasłaniały malowniczą panoramę Tatr. Billboardy znikną z okolic Zakopianki
-
19:25
Policja uruchomiła Child Alert. Trwają poszukiwania 11-letniej Patrycji
-
18:47
Cięcia w rozkładach tramwajów i autobusów. Mieszkańcy: remont mostu Grunwaldzkiego to tylko pretekst
-
18:11
Grupa Azoty tonie w długach. Ratunkiem proch i nitroceluloza dla zbrojeniówki?
-
17:29
„Czesław Dźwigaj w Krakowie”
-
17:26
Groźny incydent na stacji kolejowej w Trzebini. Maszynista zignorował sygnał "Stój"
-
16:26
Podtarnowskie gminy rozbudowują żłobki i przedszkola. Jest zapotrzebowanie
-
16:08
Nowoczesna Otolaryngologia w Szpitalu Rydygiera: Oddział po remoncie i z robotem da Vinci
-
15:56
"Pod ziemią, ale z głową" – budowa metra w Krakowie oczami eksperta z AGH
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze