Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa zbiornika Malinówka III opóźni się o przynajmniej pół roku

  • Bartłomiej Bujas
  • date_range Piątek, 2021.12.03 15:03 ( Edytowany Wtorek, 2021.12.21 16:29 )
To jeden z 4 nowych zbiorników, które mają ochronić krakowski Bieżanów przed kolejnymi powodziami. Dziś Wody Polskie poinformowały, że budowa mogłaby właściwie się rozpoczynać.... ale nadal nie udało się dojść do porozumienia z właścicielem nieruchomości.

fot z sierpnia 2021 roku, archiwum RK

Mieszkańcy obawiają się wiosennych roztopów i kolejnych podtopień. Przedstawiciele stowarzyszenia "Bieżanów-Prokocim - STOP POWODZI" wspominają sytuacje, chociażby z ostatnich wakacji: Po zakończeniu remontu, dzień po złożeniu nowej kuchni przyszła woda i nic się nie dało zrobić. Czekamy z kilkunastomiesięcznym dzieckiem, aż uda się nam wrócić do życia. Jeżeli to się będzie przedłużać, to spotkamy się twarzą w twarz z deweloperem, żeby zrozumiał, że to nie zabawa, ale rozmowa o życiu ludzi i utracie ich mienia.

Małgorzata Sikora dyrektor Wód Polskich w Krakowie podkreśla, że deweloper skutecznie powstrzymuje rozpoczęcie prac przy budowie zbiornika Malinówka 3. Na terenie planowanej inwestycji chce on wybudować osiedle domków i domaga się wysokiego odszkodowania.
Dyrektor Sikora opóźnienie szacuje na przynajmniej pół roku. Wody Polskie zakładają, że wszystkie decyzje, które pomimo protestów doprowadzą do uzyskania ostatecznego pozwolenia na realizację inwestycji, będą gotowe  w marcu przyszłego roku: Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest gotowa po procesie odwoławczym, pozwolenie wodno-prawne jest z rygorem wykonalności, jest odmowa uznania wniosków inwestora, złożone są dokumenty do wojewody, które są w trakcie procedowania.

fot: Wody Polskie

fot: Wody Polskie

Mieszkańców krakowskiego Bieżanowa przed powodzią ma docelowo chronić 5 zbiorników retencyjnych. Jeden już istnieje, kolejne dwa mają być gotowe pod koniec przyszłego roku, a czwarty na początku 2023.
Zastępca dyrektora Wód Polskich w Krakowie Radosław Radoń podkreślał, że w  obecnej sytuacji zbiornik Malinówka III mógłby być gotowy dopiero w II kwartale 2023 roku, czyli po kolejnych wiosennych roztopach. Jeżeli roztopy nie będą zbyt intensywne, to te cztery zbiorniki wystarczą. Jeżeli sytuacja z sierpnia tego roku się powtórzy, to braknie nam tego jednego zbiornika.

Właściciel nieruchomości ma odnieść się do sprawy w przyszłym tygodniu. Takie zapewnienie usłyszeliśmy dziś podczas krótkiej rozmowy telefonicznej.

Tematy:
Autor:
Bartłomiej Bujas

Opracowanie:
Beata Penderecka

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

3288449

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię