Mieszkańcy obawiają się wiosennych roztopów i kolejnych podtopień. Przedstawiciele stowarzyszenia "Bieżanów-Prokocim - STOP POWODZI" wspominają sytuacje, chociażby z ostatnich wakacji: Po zakończeniu remontu, dzień po złożeniu nowej kuchni przyszła woda i nic się nie dało zrobić. Czekamy z kilkunastomiesięcznym dzieckiem, aż uda się nam wrócić do życia. Jeżeli to się będzie przedłużać, to spotkamy się twarzą w twarz z deweloperem, żeby zrozumiał, że to nie zabawa, ale rozmowa o życiu ludzi i utracie ich mienia.
- A
- A
- A
Budowa zbiornika Malinówka III opóźni się o przynajmniej pół roku
To jeden z 4 nowych zbiorników, które mają ochronić krakowski Bieżanów przed kolejnymi powodziami. Dziś Wody Polskie poinformowały, że budowa mogłaby właściwie się rozpoczynać.... ale nadal nie udało się dojść do porozumienia z właścicielem nieruchomości.Małgorzata Sikora dyrektor Wód Polskich w Krakowie podkreśla, że deweloper skutecznie powstrzymuje rozpoczęcie prac przy budowie zbiornika Malinówka 3. Na terenie planowanej inwestycji chce on wybudować osiedle domków i domaga się wysokiego odszkodowania.
Dyrektor Sikora opóźnienie szacuje na przynajmniej pół roku. Wody Polskie zakładają, że wszystkie decyzje, które pomimo protestów doprowadzą do uzyskania ostatecznego pozwolenia na realizację inwestycji, będą gotowe w marcu przyszłego roku: Dokumentacja geologiczno-inżynierska jest gotowa po procesie odwoławczym, pozwolenie wodno-prawne jest z rygorem wykonalności, jest odmowa uznania wniosków inwestora, złożone są dokumenty do wojewody, które są w trakcie procedowania.

Mieszkańców krakowskiego Bieżanowa przed powodzią ma docelowo chronić 5 zbiorników retencyjnych. Jeden już istnieje, kolejne dwa mają być gotowe pod koniec przyszłego roku, a czwarty na początku 2023.
Zastępca dyrektora Wód Polskich w Krakowie Radosław Radoń podkreślał, że w obecnej sytuacji zbiornik Malinówka III mógłby być gotowy dopiero w II kwartale 2023 roku, czyli po kolejnych wiosennych roztopach. Jeżeli roztopy nie będą zbyt intensywne, to te cztery zbiorniki wystarczą. Jeżeli sytuacja z sierpnia tego roku się powtórzy, to braknie nam tego jednego zbiornika.
Właściciel nieruchomości ma odnieść się do sprawy w przyszłym tygodniu. Takie zapewnienie usłyszeliśmy dziś podczas krótkiej rozmowy telefonicznej.
Najnowsze
-
20:41
Oblężony SOR w Szpitalu Uniwersyteckim; dyrekcja: jest ciężko
-
20:21
RT @b_bujas: Prof. AGH odwiedził kolega ze szkolnych lat. Spożywali alkohol. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że znaleziono dwie puste butel…
-
19:31
Złodzieje oznaczają mieszkania w Krakowie. Policja ostrzega
-
19:04
Wakacyjne Skarby Małopolski w Nowym Targu
-
19:01
RT @b_bujas: 2/3 Ustaliłem, że chwilę wcześniej #pielgrzymi odwiedzili miejsce wypadku jednego z mieszkańców Podhala. Zapalili symboliczne…
-
19:01
RT @b_bujas: 1/2 #Pielgrzymi wracają z Rumunii do Polski zastępczym autokarem. Powinni przyjechać około 23:00. Dwie osoby zostały jednak w…
-
18:10
Szczęśliwie zakończyła się historia dwójki dzieci porzuconych przez ojca w lesie
-
17:50
100 lat temu wprowadzono polskie tablice rejestracyjne
-
17:43
Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja dzieła twórcy ikonicznej bryły Radia Kraków - prof. Tomasza M… https://t.co/j9ujDgUonG
-
17:32
Przerwa w nadawaniu programu Radia Kraków 12.07.22 r.
-
17:13
Prokuratura wyjaśnia okoliczności śmierci profesora krakowskiej AGH Jana Targosza
-
17:08
RT @Kamil_Wszolek: W #TrendyzSieci w @RadioKrakow od godz. 18.30: ✔️Jaki będzie nowy #supercomputer w #CYFRONET @AGH_Krakow ogłoszony przez…
-
16:48
Beskidzki Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
-
16:43
Rodzinna Europa – 11. Festiwal Miłosza
-
16:42
Letnie czyszczenie Krakowa. Będą utrudnienia dla kierowców
-
16:36
Rodzinne Lato w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce
-
16:22
PODGÓRSKIE LETNIE KONCERTY 2022
-
16:00
Oferta wakacyjna w oddziałach Muzeum Inżynierii i Techniki
-
15:53
Jak zmienia się Żegiestów-Zdrój
-
15:25
Wernisaż wystawy „Forteckich Pieśń nad pieśniami w willi Czerwony Dwór w Zakopanem.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze
3288449