Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Budowa krakowskiego synchrotronu "Solaris" na półmetku

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2014.10.16 15:02 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:44 )
Na terenie III Kampusu UJ w Krakowie powstaje pierwszy w Polsce synchrotron. To nowoczesne urządzenie, które generuje promieniowanie elektromagnetyczne. Budowa jest już na półmetku. Na betonowych podporach w tunelu pierścienia synchrotronu umocowano już sześć z dwunastu elektromagnesów.

fot. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego "Solaris"

Posłuchaj o budowie synchrotronu
Budowa "Solaris" na półmetku, fot. Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris

Promieniowanie wykorzystywane w synchrotronie wytwarzane jest przez elektrony rozpędzone do prędkości światła. Krakowski synchrotron Solaris będzie pierwszym takim urządzeniem nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowo - Wschodniej.

Posłuży do badań fizykom, chemikom czy biologom, a badania naukowców będą miały różne zastosowania:

"Na przykład biolodzy będą mogli zbadać strukturę białek, co znajdzie zastosowanie na przykład przy projektowaniu leków" - powiedział Radiu Kraków dr Robert Nietubyć - specjalista ds. magnesów akceleratorowych w zespole Solaris.

Budowa synchrotronu potrwa do kwietnia 2015 roku.

W Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w piątek i sobotę ( 17 i 18 października) organizowane są Dni Otwarte. Rejestracja na nie już została zakończona.

 

 

Aleksandra Ratusznik

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię