Fot. Archiwum prywatne Szymona Prokopa
Do każdego wykonania w ramach #Hot16Challenge2 dołączana jest prośba o wpłatę na zbiórkę charytatywną. Wszystkie środki zostaną w całości przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom w walce z koronawirusem.
Szymon Prokop #Hot16challenge 2 produkcja Autyzm Up
Magdalena Zbylut-Wiśniewska/sp
W napisaniu piosenki Szymonowi pomogli rodzice. Śpiewa w niej o trudach kwarantanny.
„To pasjonat komunikacji miejskiej - zna na pamięć rozkłady jazdy autobusów i tramwajów wielu polskich miast. To także wielki fan muzyki. Uwielbia chodzić na koncerty. Zdenerwowało go, że Męskie Granie 2020 musieli przełożyć na przyszły rok. Stwierdził, że w takim razie w następne wakacje powinny odbyć się 2 edycje, jedna po drugiej, żeby wyrównać. Szymon ma trudności z abstrakcyjnym myśleniem. Wszystko musi dla niego wynikać z ciągu przyczynowo – skutkowego. W #hot16challenge2 wzięli udział najwięksi polscy hiphopowcy, ale także i ulubieni wykonawcy Szymka, m. in. Katarzyna Nosowska, Dawid Podsiadło, Błażej Król. Ze względu na treść, Szymek nie mógł wysłuchać wszystkich - mówią rodzice, ale z przyjemnością zaangażował się w projekt fundacji Autyzm Up. W pełni też zaakceptował i polubił treść dedykowaną jemu.” W dalszej rozmowie podkreślają:
Jest świadom diagnozy, wie że ma Zespół Apsergera i z czym to się wiąże, a my od kilkunastu już prawie lat uczymy się, czym to się je. Wspólnie z Fundacją Autyzm Up, z której oferty korzystamy, cheliśmy pokazać, że dzieciaki z diagnozą potrzebują podobnych rzeczy co dzieciaki bez diagnozy. Chcą wyjść z domu na spacer, koncert. Spotkać się z kumplami.
Stereotypowo myśli się o osobach w spektrum, że unikają kontaktów społecznych. To nieprawda. Osoby takie jak Szymon często mają olbrzymią chęć kontaktu, ale trudniej zrozumieć im reguły rządzące stosunkami międzyludzkimi.
„Nasz syn, na koniec kwarantanny czeka także dlatego, że wierzy, że zadzwoni wtedy do Katarzyny Nosowskiej czy Tomasza Organka i zapyta czy może ich już odwiedzić. Albo chociaż zaprosić do nas na nocleg. Oczywiście jakby to czytali, zapraszamy.” - śmieją się rodzice.
„Wielu autystów ma z nawiązywaniem relacji ogromne problemy” - dopowiada Katarzyna Rybicka, która kilka lat temu z innymi rodzicami założyła Fundację Autyzm Up, by szukać odpowiednich ścieżek rozwoju dla swoich dzieci, mając na uwadze przede wszystkim ich dorosłe życie. - „Nie znaczy to, że tych kontaktów nie potrzebują, wręcz przeciwnie. Nie wiedzą jednak jak np. rozpocząć znajomość. Na TUSach (trening umiejętności społecznych) odgrywają więc scenki, w których się tego zwyczajnie uczą. Jak teatralnej roli.”
W swojej piosence Szymek porusza też inną bardzo ważną kwestię: "wg innych nie mam emocji". To kolejny mit, który wiąże się z autystami. „To bardzo wrażliwe osoby, często odczuwają wiele mocniej i po prostu nie potrafią w odpowiedni sposób tego wyrazić, zachowują się nieadekwatnie. Nad tym „przeżywaniem” też pracują na terapii.” dodaje wice prezes Autyzm Up i na koniec podsumowuje:
„W Polsce autyzm może mieć około 400 tysięcy ludzi. Żyją w świecie przystosowanym dla ludzi neurotypowych, jest im w związku z tym trudniej. Działamy tak, by społeczność neurotypowa zaczęła postrzegać autyzm nie jak niepełnosprawność wykluczającą osoby z autyzmem z publicznej przestrzeni. Pokazujemy, że przy odpowiednim wsparciu a przede wszystkim nastawieniu ludzi w otoczeniu, osoby z autyzmem mogą samodzielnie żyć, realizować swoje pasje, śpiewać, chodzić na koncerty czy brać udział w internetowych wyzwaniach".