Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Arcybiskupi Marek Jędraszewski i Grzegorz Ryś Małopolanami Roku 2017

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2018.05.14 16:24 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:30 )
Arcybiskupi – metropolita krakowski Marek Jędraszewski oraz metropolita łódzki Grzegorz Ryś odebrali w poniedziałek tytuły Małopolan Roku 2017. Wręczenie nagród, mających charakter honorowy, odbyło się w Collegium Novum UJ w Krakowie.

fot: M. Lasyk

Małopolanin i Człowiek Roku 2017

Wyróżnienia przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM). Przewodniczący tej organizacji Kazimierz Barczyk podkreślił, że pierwszym laureatem tytułu był w 1995 r. Jan Paweł II, a uroczystość wręczenia odbyła się w Watykanie.

Abp Marek Jędraszewski od 2017 r. jest metropolitą krakowskim. W Episkopacie Polski pełni wiele odpowiedzialnych funkcji. Jest zastępcą przewodniczącego KEP, członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa akademickiego.

Marek Jędraszewski nie krył zdziwienia szybkim przyznaniem mu wyróżnienia, ale i serdecznie za nie podziękował, zwłaszcza za zwrócenie uwagi na "wielkie dziedzictwo historii i obecności Kościoła w życiu Krakowa, Małopolski, Polski". W przemówieniu zaznaczył, że w tym roku obchodzimy dwie ważne rocznice – 40-lecia wyboru Karola Wojtyły na papieża i 100-lecia odzyskania niepodległości.

Metropolita krakowski mówił też m.in. o tym, że - jeśli spojrzymy na historię - losy małopolskie i wielkopolskie bardzo się przeplatają. Arcybiskup przypomniał postać Karola Wojtyły i żołnierza AK gen. Ignacego Ledóchowskiego. Obaj mieli na względzie troskę o losy Polski.

Drugi utytułowany - abp Grzegorz Ryś – był biskupem pomocniczym krakowskim w latach 2011-2017. Od 2017 r. jest arcybiskupem łódzkim. Był zaangażowany w organizację Światowych Dni Młodzieży 2016. Arcybiskup był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

"Małopolska to jest moja mała ojczyzna" – powiedział abp Ryś. Jak ocenił, Małopolanie są dobrzy w myśleniu, choć już niekoniecznie w zarządzaniu. Podkreślił, że w Krakowie zawsze żyła myśl o jedności Polski, choć już ci jednoczący kraj niekoniecznie byli stąd, np. Przemysł II, Władysław Łokietek.

Mówił także o bogatym dziedzictwie kulturowym regionu, o zabytkach, z których wiele jest poza Krakowem – w małopolskich wioskach, np. tryptyk gotycki w Łopusznej czy najpiękniejszy, zdaniem arcybiskupa, kościół romański w Polsce w Wysocicach.

"Myślę, że ta nasza ojcowizna jest mistrzynią o wielu twarzach" – ocenił metropolita łódzki.

W ub.r. tytuły Małopolanina Roku otrzymali ówczesny dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury prof. Jacek Purchla i działacz Solidarności i organizator strajków w Nowej Hucie Mieczysław Gil.

Podczas uroczystości w Krakowie wręczono także tytuły Człowieka Roku Zofii Romaszewskiej i Andrzejowi Wielowieyskiemu. Wyróżnienie przyznaje Federacja Związków Gmin i Powiatów RP osobom, które przyczyniły się do zmian ustrojowych w Polsce, działały na rzecz praw i wolności obywatelskich.

Zofia Romaszewska nie mogła osobiście odebrać tytułu, ponieważ wyjechała na uroczystości 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Zofia Romaszewska jest społecznym doradcą prezydenta RP. W czasach PRL zasłużyła się w walkach z komunistami. Z mężem Zbigniewem Romaszewskim założyła Biuro Interwencji KSS KOR i organizowała pracę radia Solidarność.

Andrzej Wielowieyski był wicemarszałkiem Senatu pierwszej kadencji, wcześniej doradcą i działaczem Solidarności, uczestnikiem prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności. Uchwalił projekt ustawy o samorządzie gminnym.

Andrzej Wielowieyski wyznał, że uznanie Federacji Związków Gmin i Powiatów RP przypomina mu o udziale w wydarzeniach ostatniej historii. Powiedział też, że działalność Federacji pobudza i umacnia społeczną pamięć, tworzy świadomość i tożsamość narodową, obywatelską, europejską.

"Pamiętajmy, że nasz naród był istotnie +odspołeczniony+ przez rozbiory, zniewolenie. Potrzebuje mocnych tradycji, odnawiania dobrych, wspólnych doświadczeń i działań z szacunkiem dla regionalnych i lokalnych tradycji" – powiedział wyróżniony tytułem Człowieka Roku 2017.

 

PAP/bp

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 11:05

    Turyści mogą już zwiedzać Jaskinię Mroźną w Tatrach

  • 10:54

    SÓL Spa – naturalne spa w centrum Krakowa

  • 10:00

    Katarzyna Zawiślak-Dolny: Staram się zbliżyć do postaci, którą gram

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

  • 16:37

    Podhale: sezon pasterski uroczyście zainaugurowany; owce poświęcone https://t.co/blorc5sabb

  • 16:13

    RT @magdalenazbylu1: Zyngierki z Maruszyny i Mali Wiyrchowianie z Bukowiny Tatrzańskiej zgarniają pierwszą nagrodę na Festiwalu Złote Kierp…

  • 15:12

    Z kolei w miejscowości Kąclowa w woj. nowosądeckim na drodze wojewódzkiej 981 doszło do kolizji 3 aut. Tu na szcz… https://t.co/xyILn3RcVd

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię