Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Akademia Górniczo-Hutnicza ma pierwszą w Polsce uczelnianą sieć komórkową

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2018.04.13 17:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:26 )
Parking przy Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zamieni się w poligon badawczy. Wszystko dzięki zainstalowaniu pierwszej w Polsce naukowej sieci komórkowej. Działa ona na takich samych zasadach, jak sieci operatorów komercyjnych, a częstotliwość udostępnia jej Urząd Komunikacji Elektronicznej. Dzięki temu naukowcy i studenci mogą testować najnowsze rozwiązania komunikacyjne. Chodzi m.in. o technologię 5G.

Fot. Dominika Panek

Sami nie zdajemy sobie sprawy jak mocno technologia 5G może ułatwić nam życie. "W zasadzie jest to komunikacja maszyn. To znaczy, że urządzenia mogą się komunikować ze sobą, pomijając w ogóle człowieka" - mówi Radiu Kraków Mateusz Baran, inżynier Nokii. "Przykładem jest lodówka, która sama monitoruje stan swojej zawartości. I jeśli brakuje jakichś artykułów, to zamawia je w sklepie" - dodaje Michał Wągrowski z katedry telekomunikacji AGH.

Sieci najnowszej generacji pozwalają np. operować pacjentów na odległość lub mierzyć poziom zanieczyszczenia w powietrzu i na tej podstawie uruchamiać w pomieszczeniach oczyszczacze. Technologia 5G wykorzystywana jest także do tworzenia autonomicznych, samojeżdżących samochodów.

Właśnie nad takimi rozwiązaniami pracują studenci Akademii Górniczo-Hutniczej. W uczelnianych budynkach i na jednej z latarni na parkingu pojawiły się tzw. stacje bazowe, czyli urządzenia nadające sygnał nowej sieci. "Widzimy tu te częstotliwości wykorzystywane przez urządzenia wewnątrz budynków. Zielony kolor oznacza, że jest w sieci aktywność. Jeśli blednie, zmienia się w kolor niebieski, oznacza, że tej aktywności nie ma" - mówią inżynierowie Nokii, którzy prowadzą projekt badawczy wraz z AGH.

Fot. Dominika Panek

Nowa sieć nie służy do rozmów telefonicznych. Badacze będą skupiać sie na przesyłaniu danych z dużą prędkością. "Pełnometrażowy film, który zajmuje ok. 700 MB jesteśmy w stanie przesłać od nadajnika do odbiornika w czasie 8 sekund" - dodaje Michał Wągrowski.

Z uczelnianej sieci można korzystać tylko za pomocą telefonów wyposażonych w specjalne karty SIM.

 

 

(Dominika Panek/ew)

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię