Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

A. Romanek: "Czyste powietrze tak, ale czyim kosztem"

  • Kraków
  • date_range Piątek, 2013.09.27 06:48 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 06:36 )
Jeśli chcemy zakazać palenia węglem to muszą za tym iść działania osłonowe - przekonywał na naszej antenie sądecki poseł Solidarnej Polski Andrzej Romanek.

źródło: www.andrzejromanek.pl


W poniedziałek sejmik małopolskim przyjmie program ochrony powietrza - w Krakowie zakaz palenia węglem ma zacząć obowiązywać w ciągu pięciu lat. W Małopolsce dotyczy to ponad 123 tysięcy domów - wyliczał poseł Romanek w Radiu Kraków. I apelował - nie realizujmy prawa do czystego powietrza kosztem tych, których nie stać na wymianę pieców.



Zapis rozmowy Jacka Bańki z Andrzejem Romankiem, posłem Solidarnej Polski.

Zagłosuje pan za obywatelskim projektem zmian w ustawie antyaborcyjnej czy ma pan jakieś wątpliwości?

- Zagłosuje za, żeby ta ustawa, te podpisy i ta tematyka poddana została poważnej debacie. Nie ukrywam, że ustęp 2 artykułu 4 tej ustawy ma dzisiaj poważne mankamenty dotyczące nieprecyzyjności. Badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo upośledzenia lub chorób. Medycyna się rozwija i my się musimy zastanowić jakie przesłanki decydowałyby o aborcji. Ja jestem przeciwny co do aborcji, ale trzeba dyskutować. PO, PSL i RP nie chcą dyskutować. Szanujmy poglądy.

Rozumiem, że pan liczy na konserwatystów z PO tak, jak to było gdy podobny projekt przygotowała Solidarna Polska?

- Ciągle liczę na to, że politykom zmiękną serca. Ostatnio debatowaliśmy nad tragicznymi zdarzeniami. Madzia z Sosnowca została zabita. W sprawach dotyczących okresu prenatalnego jakoś przechodzimy nad tym do porządku dziennego. Dyskutujmy bo warto. Chodzi o zasadę, ludzie życie.

Posłanka Kluzik – Rostkowska mówi, że to kupowanie spokoju sumienia kosztem dramatu innych. Wszak ten problem nie dotyczy raczej posłów, ale innych.

- Niestety na politykach ciąży odpowiedzialność. W rzeczy samej to dla wielu rodziców jest dramat. Wybór nie jest łatwy, ale nie można argumentować, że my kupujemy sobie spokój sumienia. Moje poglądy są zdecydowane. Jestem przeciwko aborcji, ale rozumiem dramaty ludzi. Żeby nie było większych dramatów to musimy dyskutować. Mówimy o życiu. Bulwersujemy się co do pozbawiania życia ludzi narodzonych to dlaczego nie bulwersujemy się w sprawach pozbawiania życia tych jeszcze nienarodzonych.

Obawiam się, że czeka nas kolejna awantura.

- 75% polaków jest przeciwko aborcji. Nastąpiła zmiana w światopoglądzie. Politycy muszą na to odpowiedzieć.

Zostawmy to w rękach posłów. Tymczasem w poniedziałek małopolski sejmik prawdopodobnie przyjmie program ochrony powietrza. Marszałek Sowa mówi, że podobny problem do Krakowa ma 90% gmin w Małopolsce. Czego pan oczekuje od samorządowców z Sądecczyzny w tej sprawie?

- Od wszystkich samorządowców oczekuje rozsądku. To ważny problem, który dotyka także innych miast. Problem z powietrzem jest duży. Pojawia się dylemat: kwestia likwidacji pieców na węgiel. Kwestia samochodów jest łatwiejsza. Wiemy, że w Polsce węglem się pali. Za tym muszą iść działania osłonowe. To gigantyczne wydatki. Kwestia dotyczy 123 tysięcy domostw w Małopolsce. Ktoś koszty musi ponieść. Rozumiem ochronę zdrowia. Dobre powietrze to zdrowi ludzie. Są jednak ludzie mniej majętni. Musimy ich wesprzeć. Jeśli te rozwiązania będą szły w tym kierunku to musimy je wspierać.

Z sądeckimi samorządowcami pan rozmawia w tej sprawie? W Krakowie powstaje program osłonowy.

- Rozmawiam z ludźmi, którzy skarżą się na powietrze w Nowym Sączu. Nie mam jednak przekonania czy w Sączu to wynika z węgla. Tam jest duży ruch samochodów. Dla Krakowa opalanie węglem jest kluczowe. Dopóki nie będzie aktualizacji programu i nie będzie środków z różnych źródeł, to do tego czasu ten program będzie iluzoryczny. Wielu osób nie stać na wymianę pieca. Dodatkowo opalanie gazem jest droższe. Róbmy to rozsądnie. Szanujmy prawo ludzi niemajętnych.

Nad takim programem pracuje też rząd, który do 2020 roku chce zakazać palenia węglem. Zostańmy na Sądecczyźnie. Jakie skutki może mieć likwidacja sądeckiego i gorlickiego laboratorium Sanepidu? To są tereny gdzie młodzi ludzie przyjeżdżają na kolonie.

- Oczywiście. Trzeba mieć świadomość, że są dwie kwestie. To miejsca pracy, ale także są inne kwestie. Z tego laboratorium korzystają ośrodki żywiące ludzi. Gdzie one będą mogły to badać?

W Tarnowie.

- Tak. Ostatnio wojewoda zmieniał kwestie dotyczące stacji ratowniczych. Efekty były niekorzystne. Nie chcę dramatyzować, ale jak coś się robi to musi być czas i działania nie mogą powodować uszczerbku. Sądecczyzna to 300 tysięcy ludzi. Limanowszczyzna będzie pozbawiona laboratorium. Ludzie, którzy będą musieli z tego korzystać to nie będą mieli możliwości. Ludzie, którzy korzystali ze stołówek będą mieli poważne obawy czy ta stołówka spełnia wymogi.

Tarnów jednak nie jest daleko.

- Proszę zauważyć, że wszystko się kumuluje w Krakowie i Tarnowie. Reszta jest okrawana. Tak być nie może. Mieszkańcy innych miejsc mają prawo do usług. Nie występuje przeciwko Krakowowi, ale niech to będzie zrównoważone.



RADIO KRAKÓW


Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

  • 17:24

    FILM | "Duch" Lee Hae-yeonga

  • 16:32

    Ranny żbik kolejnym pacjentem gorlickiej fundacji „Dziki Projekt”

  • 15:54

    Polonez wiosenny

  • 15:37

    Koncerty Lenny'ego Kravitza w Polsce coraz bliżej!

  • 15:33

    26. edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Nic dziwnego!

  • 15:07

    Zapadnięte i połamane kostki brukowe, niedrożne studzienki. Mieszkańcy os. Barskie od 15 lat walczą o remont parkingu

  • 20:46

    Uwaga kierowcy - utrudnienia na obwodnicy Krakowa. Między węzłami Kraków Skawina a Kraków Południe w stronę Tarnowa… https://t.co/aWCDRAdztU

  • 18:19

    Kraków: prokuratura złożyła apelację od wyroku dla aktora Jerzego S. https://t.co/4IBqL4fLxF

  • 15:39

    #PomysłNaMajówkę w Bobowej. Choć Żydzi nie powrócili do miasteczka na stałe po II wojnie światowej, to jednak samo… https://t.co/KDQZOGN34I

  • 13:55

    RT @Kamil_Wszolek: Jak przygotować dziecko do życia w sieci? O tym porozmawiam dziś z Magdaleną Bigaj autorką książki "Wychowanie przy ekr…

  • 12:33

    W maju w Pobiedniku Wielkim startuje 60. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki https://t.co/p8YpCu8qgJ

  • 11:03

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 783. W Makowie w powiecie miechowskim doszło do zderzenia trzech samochodów: cię… https://t.co/vHPqQzgNvM

  • 10:11

    #RozmowaRadiaKraków @Lukasz_Kmita: Rozważam wydanie rozporządzenia ws. zakazu przebywania na terenach zagrożonych z… https://t.co/IK9DHSKekF

  • 09:44

    Pojawiło się nowe zapadlisko na os. Gaj w Trzebini https://t.co/S6agoI2Hw1

  • 09:21

    Utrudnienia na drodze wojewódzkiej 955. W Sułkowicach w powiecie myślenickim doszło do zderzenia dwóch samochodów o… https://t.co/2WKuvfJcrm

  • 08:54

    Piękna pogoda przyciągnęła w weekend turystów w Tatry. Ratownicy mieli ręce pełne roboty https://t.co/FkW6kCjZeH

  • 08:13

    RT @j_banka: Porannym gościem @RadioKrakow będzie dzisiaj małopolski wojewoda @Lukasz_Kmita @Malopolski_UW . Zapraszam o 8.16. https://t.co…

  • 07:56

    RT @BartMaziarz: Planowana przy @Grupa_Azoty spalarnia śmieci nie ma jeszcze decyzji środowiskowej, ale @GKadzielawski w rozmowie z @RadioK…

  • 07:27

    Synoptyk IMGW: początek tygodnia pochmurny i z deszczem https://t.co/txUCfQB0px

  • 18:05

    73 zakażenia koronawirusem; bez przypadków śmiertelnych osób z COVID-19 https://t.co/6G6r9bRt7B

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię