W czasie pandemii ten wyraz pamięci ma dodatkowy wymiar - podkreślał Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

- Jest to rocznica jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Krakowa, dlatego niezależnie od okoliczności jesteśmy zobowiązani pamiętać o tych osobach, które w konsekwencji likwidacji getta zginęły. Najlepszym sposobem jest odwiedzenie miejsc, które wiążą się z ich cierpieniem - Plac Bohaterów Getta i miejsce w obozie w Płaszowie, które ma stać się miejscem pamięci i muzeum - mówił Filip Musiał.

Krakowskie getto Niemcy utworzyli w 1941 roku. Mieszkało w nim około 20 tys. Żydów. Podczas akcji wysiedleńczych większość mieszkańców getta została przewieziona do obozu zagłady w Bełżcu i tam zamordowana. W 1943 roku w czasie likwidacji krakowskiego getta zginęło około tysiąca osób. Sześć tysięcy Żydów przetransportowano do pobliskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie oraz do Auschwitz-Birkenau.

 

Paweł Morawczyński/RK/jz

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.