- A
- A
- A
495 lat temu na Wawelu po raz pierwszy rozległo się bicie dzwonu Zygmunt
Dokładnie 495 lat temu na Wawelu po raz pierwszy rozległo się bicie dzwonu Zygmunt. Do dziś rozbrzmiewa on z okazji największych uroczystości kościelnych i państwowych. Dzwon ufundował Zygmunt I Stary i nazwano go jego imieniem. Odlano go w krakowskiej pracowni norymberskiego mistrza Jana Behama. Z dzwonem związanych jest wiele legend."Jedna z legenda głosi, że dzwon na wieżę wciągało sto wołów. Tymczasem takie są prawa fizyki. Dzięki ustawieniu lin i bloczków w ciągu czterdziestu minut dzwon zawisł na wieży - oczywiście ku uciesze rodziny królewskiej" - opowiada w rozmowie z Radiem Kraków Marcin Biborski, dzwonnik wawelski.
Inna legenda mówi, że dotknięcie serca dzwonu spełnia marzenia. "Myślę, że to jest prawda. Jestem dzwonnikiem od prawie 40 lat. Dotykam serca dzwonu za każdym razem. Spełniły się wszystkie moje marzenia" - podkreśla Marcin Biborski.
W Krakowie mówi się też, że gdy dzwon Zygmunt bije, to słychać go aż do Wielkanocy. Nie chodzi oczywiście o święto katolickie, a o miejscowość znajdującą się opodal stolicy Małopolski.
Dzwon Zygmunt wykonany jest z brązu, czyli stopu miedzi i cyny, ale i na ten temat krążyły po Krakowie różne podania. "Podobno do kadzi z płynnym metalem, z którego miał zostać odlany dzwon, wrzucono srebra królewskie i złoty pierścień. W trakcie badań okazało się, że w stopie nie ma nawet grama złota. Szczerze? Wcale nie poprawiłoby to dźwięku dzwonu" - przekonuje wawelski dzwonnik.
By uruchomić najsłynniejszy wawelski dzwon, potrzeba siły dwunastu osób.
(Katarzyna Maciejczyk/ew)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
10:16
Tarnów ma swój księżyc
-
09:51
Jaka jest rola Kancelarii Prezydenta?
-
08:56
Pracownicy szpitala Narutowicza dostaną jeszcze w piątek zaległe wynagrodzenia
-
08:53
Wimbledon: Kamil Majchrzak zagra w piątek o najlepszy wynik w karierze
-
08:15
Miłosz Motyka o sytuacji na granicy z Niemcami: "Aktywiści Bąkiewicza nie działają dla dobra Polski, tylko dla bezpieczeństwa swoich sondaży"
-
08:01
25 lat po zamknięciu fabryki ludzie wciąż chorują tu z powodu azbestu. Będzie specjalny program
-
07:45
Śmiertelnie potrąciła 4-latka na pasach, nie potrafiła wytłumaczyć, jak do tego doszło. 54-latka stanie przed sądem
-
07:29
Śmigłowiec TOPR wrócił do Zakopanego po naprawie. Dziś ma wznowić dyżury
-
07:13
Fatalna sytuacja hydrologiczna w Małopolsce. Kolejne gminy apelują do mieszkańców
-
06:59
CKE: ósmoklasiści zdobyli średnio 64 proc. punktów z j. polskiego i 50 proc. z matematyki
-
06:42
Historia wydarzy się wieczorem! Polki zagrają z Niemkami na Mistrzostwach Europy kobiet
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze