Była to część pierwszej pielgrzymki Karola Wojtyły do ojczyzny. W Małopolsce papież był od 6 do 10 czerwca 1979 roku. Poza Krakowem w naszym regionie odwiedził też Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ.
Fot. dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej
Pielgrzymkę papieża przygotowywały aż dwa komitety - państwowy i kościelny. Początkowo była między nimi dosyć chłodna atmosfera - wspomina ksiądz infułat Bronisław Fidelus. Władze miały też straszyć stronę kościelną możliwymi ofiarami pielgrzymki.
Podczas spotkań mówili nam, że trzeba przygotowac przy Błoniach specjalne namioty i pomieszczenia z trumnami, bo podczas takich zgromadzeń starsi ludzie mogą umierać tak jak w Meksyku. Takie głupoty opowiadali.
Pielgrzymi za nic mieli też trudy podróży na spotkanie z papieżem. Pani Katarzyna Mader na spotkanie w Nowym Targu ze swojego rodzinnego Krościenka pojechała w nocy na rowerze-składaku.
Po zakończeniu tych pięknych uroczystości papież wsiadł do helikoptera i zaczęła się straszna burza, ulewa, a my wracaliśmy na tym składaku...
Początkowo papież chciał przyjechać w maju na uroczystości świętego Stanisława na krakowskiej Skałce. Na to nie zgodziły się jednak ówczesne władze państwowe. Mimo to, papież pojawił się w tym miejscu miesiąc później. Na spotkaniu z młodymi nie brakowało spontanicznych śpiewów i rozmów papieża z zebranymi. To wtedy Jan Paweł II mówił, że już późno i żeby wszyscy rozchodzili sie do domów po cichu, by nie budzić śpiących krakowian.
Karol Wojtyła 9 czerwca odwiedził też krakowską Mogiłę, w której bywał często, gdy był jeszcze arcybiskupem. Do kościoła ojców cystersów papież przyleciał śmigłowcem, a na trasie z centrum Krakowa wyglądały go tłumy wiernych - wspomina pan Waldemar Cyganik.
Papież pozdrowił nas tym swoim charakterystycznym gestem i powiedział - ech Mogiła, Mogiła, ja was wszystkich znam i pamiętam.
To także w trakcie pierwszej pielgrzymki narodziła się tradycja papieskiego okna w kurii przy Franciszkańskiej. Rozległy sie krzyki - my chcemy papieża i Ojcieć Święty kazał otworzyć okno, ale parapet był wysoki i papież kazał przynieść krzesło, stanął na nim i była obawa, że wypadnie - my dyskretnie, z tyłu, trzymaliśmy go za sutannę, a papież na to - widzicie, jak byłem biskupem, to po oknach nie chodziłem - mówi infułat Fidelus.
Papież zakończył swoją pierwszą pielgrzymkę do ojczyzny 10 czerwca, wylatując z krakowskich Balic do Watykanu.
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z
opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 –
recepcja), a także na nasz profil na
Facebooku oraz
Twitterze
Radio Kraków informuje,
iż od dnia 25 maja 2018 roku wprowadza aktualizację polityki prywatności i zabezpieczeń w zakresie przetwarzania
danych osobowych. Niniejsza informacja ma na celu zapoznanie osoby korzystające z Portalu Radia Kraków oraz
słuchaczy Radia Kraków ze szczegółami stosowanych przez Radio Kraków technologii oraz z przepisami o ochronie
danych osobowych, obowiązujących od dnia 25 maja 2018 roku. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami
zawartymi w Polityce Prywatności.