Jak przypomniał wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas środowego briefingu, zmiany te, związane z kolejnym etapem usprawniania systemu powiadamiania ratunkowego, wprowadzane są w całej Polsce. W skali kraju zmiany dobiegną końca 4 listopada 2021 r. w województwie zachodniopomorskim.

"Proces ten w Małopolsce rozpocznie się 20 kwietnia 2021 r. Początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Krakowa, stopniowo obejmując całe województwo. Proces zakończy się w Małopolsce 27 kwietnia 2021 r." - wskazał wojewoda.

Według niego, dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej pod numerem 998 niejednokrotnie odbierali zgłoszenia omyłkowe czy zupełnie niezwiązane z funkcjonowaniem służb państwowych. Aby zapobiegać takim sytuacjom, obsługa zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przejęta zostanie przez operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

"Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie filtrem odsiewającym zgłoszenia niezasadne. Do PSP trafią tylko zgłoszenia związane z niesieniem pomocy. Ochrona życia, zdrowia i środowiska wymaga natychmiastowej interwencji i dzięki naszym działaniom jej zapewnienie będzie jeszcze sprawniejsze" - zaznaczył wojewoda.

W 2018 roku – przypomniał Kmita - analogiczny proces płynnie i z sukcesem został przeprowadzony w odniesieniu do policyjnego numeru 997. Od początku tego roku dyspozytornie medyczne działają w strukturach urzędów wojewódzkich.

Wojewoda zaznaczył, że przekazanie informacji bezpośrednio do operatorów numeru alarmowego CPR pozwoli na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. To niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku zdarzeń masowych, np. dużych wypadków drogowych.

Jak poinformował małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, Małopolska jest czwartym województwem, które dokonuje przełączenia numeru alarmowego 998 do CPR. "Nowe rozwiązanie spowoduje, że pomoc dotrze do potrzebujących na czas, zwłaszcza jeśli chodzi o zdarzenia angażujące różne służby. Jakość usługi ratowniczej będzie z pewnością dużo lepsza" – ocenił.

Kierownik krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łukasz Bombała zapewnił, że CPR jest organizacyjnie i merytorycznie przygotowane do obsługi numeru 998. Według niego, z punktu widzenia obywatela zmieni się tylko miejsce przyjmowania zgłoszeń.

 

(PAP/bp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.