Co miałoby powstać zamiast ośrodków kultury? Urzędnicy chcą, aby stały się filiami większych jednostek takich jak Nowohuckie Centrum Kultury, Dworek Białoprądnicki czy Krakowskie Forum Kultury. Z trzech placówek znajdujących się blisko centrum miasta ma zostać także utworzona nowa jednostka - Krakowski Ośrodek Sportu.

Podstawowym argumentem jest szukanie oszczędności w płacach pracowników. Po przekształceniu będzie możliwość odejścia od zapisów Karty Nauczyciela i zatrudnienie ich ponownie na zasadach Kodeksu Pracy.

- To jest sprawiedliwe. Zrównamy tę działalność do instytucji kultury. Działalność tych dwóch jednostek jest bardzo podobna. Edukatorzy pracujący w jednostkach kultury prowadzą je na takich samych zasadach i powinni być tak samo wynagradzani - mówi Ewa Całus, dyrektor wydziału edukacji Urzędu Miasta Krakowa. Podkreśla też, że takie rozwiązanie dałoby  nowopowstałym filiom uzyskiwanie większych dotacji z różnych programów. instytucje, które przejęłyby centra kultury, miałyby jednocześnie zachować program ich zajęć.

Z kolei Bartłomiej Kocurek, dyrektor Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, czy Joanna Rutkowska, nauczyciel w Młodzieżowym Domu Kultury im. Andrzeja Bursy uważają, że dzieci i inni uczestnicy zajęć tylko by na tym stracili biorąc pod uwagę, że instytucje kultury działają w różny sposób. Dodatkowo chodzi też o zatrudnienie - część nauczycieli pracujących w placówkach straciłoby swoją pracę. Prowadzenie 40 godzin samych zajęć nie jest fizycznie możliwe przez pracownika. A takie mogłyby być założenia nowego zatrudnienia według kodeksu pracy.

Wśród pracowników i dyrektorów placówek, wątpliwości budzą tak naprawdę dwie kwestie. Po pierwsze, te zmiany nie spowodowałyby raczej wielkich oszczędności. Miasto jak na razie żadnych liczb nie podaje, bo trudno to na razie oszacować. Po drugie - nikt wcześniej planowanych zmian z nimi nie skonsultował, ani o nich nie poinformował...Jak tłumaczy Ewa Całus, konsultacje z dyrektorami centrów kultury zostaną jeszcze przeprowadzone.

Decyzja o przekształceniach musi zapaść najpóźniej w czerwcu, ponieważ pół roku wcześniej o likwidacji mają zostać poinformowani rodzice oraz kuratorium. Po raz pierwszy projektem uchwały radni zajmą się na sesji za tydzień.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(Tomasz Bździkot/ko)