Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

10 lat w Unii Europejskiej: co się zmieniło w Małopolsce?

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2014.05.01 07:55 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:27 )
Okrągła, 10. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej to dobra okazja do podsumowań. Zwłaszcza jeśli chodzi o to, co Małopolska zyskała dzięki Unii.

Wiadukt w Chrzanowie

Nowy dworzec PKP w Krakowie
Małopolski Ogród Sztuki/fot. K. Ingarden

W samym tylko Krakowie dzięki unijnemu wsparciu zrealizowano około 200 inwestycji. A dofinansowanie wyniosło w sumie około 2,5 miliarda złotych.

Co zyskał Tarnów?
Co zyskała Małopolska Zachodnia?
Co zyskał Nowy Sącz


Nie można zapomnieć o inwestycjach kolejowych. Modernizację linii i dworców - w tym Dworca Głównego w Krakowie - również udało się zrealizować dzięki wsparciu pieniędzy z Brukseli.

Po tych 10 latach doskonale widać, jak Kraków rozwinął się pod względem na przykład transportu i komunikacji. Powstały nowe odcinki ulic, które znacznie ułatwiły życie kierowcom - jak na przykład Rondo Ofiar Katynia na trasie z Krakowa do Katowic i estakada na Nowohuckiej - na trasie do Nowej Huty.

To znacznie usprawniło ruch w tych mocno zatłoczonych na co dzień miejscach. Ale najbardziej zyskali pasażerowie komunikacji miejskiej. Unia szczególnie wspiera ten rodzaj transportu - wylicza wiceprezydent Krakowa Tadeusz Trzmiel. A do tego dochodzi 48 nowoczesnych tramwajów-bombardierów, 23 nowe autobusy, a nawet... automaty biletowe

Dzięki wsparciu Unii powstały nowe muzea - na przykład Podziemia Rynku czy Muzeum Sztuki Współczesnej na terenie Fabryki Schindlera na Zabłociu.

Wiele muzeów udało się też zmodernizować - na przykład Muzeum Inżynierii Miejskiej, Muzeum Lotnictwa czy Muzeum Armii Krajowej. Wszystkie te placówki nie tylko zyskały nowy, atrakcyjny wygląd, ale też stały się nowoczesne i przystające do światowych standardów. Stały się przy tym znane i popularne wśród zagranicznych turystów.

Muzeum Narodowe okazało się liderem, jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy unijnych. Zmodernizowało między innymi Galerię Sztuki XIX wieku w Sukiennicach. A jesienią ubiegłego roku otworzyło nowy oddział: Europeum - czyli Ośrodek Kultury Europejskiej w dawnym Spichlerzu.

Krakowska nauka i edukacja dostały od Unii aż 4 miliardy złotych. Najwięcej skorzystały krakowskie uczelnie. Akademia Górniczo-Hutnicza dzięki tym pieniądzom wybudowała między innymi supernowoczesne Centrum Informatyki. A centrum energetyki - jest w trakcie budowy i ma być niebawem gotowe.

Dzięki temu uczelnia znajdzie się w światowej czołówce jeśli chodzi o badania naukowe W tych dziedzinach. A do tego będzie kształcić wybitnych specjalistów.

Uniwersytet Jagielloński wybudował przy wsparciu Unii Auditorium Maximum. A na kampusie powstają nowoczesne ośrodki badawcze - między innymi centrum przyrodnicze połączone z nowoczesnym muzeum.

Swoje zyskały też szkoły , które również się unowocześniły. Szczególnie widać do w małych miejscowościach. Wiejska szkoła nie kojarzy się już ze starym, drewnianym budynkiem. Zmodernizowanych lub zbudowanych od zera gmachów - może pozazdościć niejedno miasto.

Jednak wsparcie Unii dla naszego regionu wcale nie było tak duże, jak w przypadku innych województw. Średnio na jednego mieszkańca Warszawy dofinansowanie unijne wyniosło około 500 złotych. Dla mieszkańca Wrocławia - 300. A dla mieszkańca Krakowa zaledwie 150. Jednym z powodów może być Euro 2012, które sprawiło, że w miastach goszczących turniej inwestycji było po prostu więcej.


Maciej Skowronek, jg
Gorąca jesień kulturalna w Tarnowie - TALIA

Olkusz - rynek po remoncie
Centrum sportowe w Chełmku. Fot. M. Mędela
10 lecia UE w Tarnowie
Budowa Centrum AGH
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię