Dlaczego warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Każdy wyjazd poza granice kraju – zarówno turystyczny, jak i związany z wykonywaną pracą – warto dobrze zaplanować. Mowa tu nie tylko o rezerwowaniu lotów i noclegu, lecz przede wszystkim o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa finansowego dzięki polisie ubezpieczeniowej.

Dlaczego? Gdyż ewentualny wypadek może się dla Ciebie zakończyć fakturą wystawioną na horrendalną kwotę. Koszty leczenia w USA czy wielu krajach Europy Zachodniej są bardzo wysokie. Przykładowo, jeśli wybierasz się w Alpy i doznasz wypadku podczas jazdy na nartach, wystawiony rachunek będzie uwzględniał nie tylko koszty hospitalizacji i leczenia, lecz także akcji ratowniczej i transportu śmigłowcem do szpitala. Koszty mogą tym samym wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Myślisz, że latem ryzyko jest mniejsze? Nic bardziej mylnego. O wypadek na hotelowym basenie, jachcie czy podczas rekreacyjnego nurkowania naprawdę nietrudno. Mając dobrą polisę turystyczną, możesz jednak liczyć na to, że znaczną część czy nawet całość kosztów leczenia pokryje ubezpieczyciel.

Warto wspomnieć o tym, że polisa turystyczna zapewnia bezpieczeństwo nie tylko w przypadku leczenia. W zależności od zakresu ochrony ubezpieczeniowej możesz też liczyć na ubezpieczenie bagażu, sprzętu fotograficznego czy sportowego, NNW (ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków) oraz OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej). Jeśli spowodujesz wypadek na stoku i wyrządzisz szkody osobom trzecim, będziesz mógł liczyć na zrekompensowanie im tego ze środków pochodzących z polisy. Otrzymasz również odszkodowanie za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Czy karta EKUZ wystarczy?

Wyjeżdżając za granicę, wielu turystów jest przekonanych, że karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) zapewni im pełną ochronę. Niestety tak nie jest. Karta EKUZ daje tylko dostęp do świadczeń w placówkach publicznych w takim zakresie, w jakim dostępne są one dla obywateli danego kraju. Nie obejmuje leczenia w placówkach prywatnych, akcji poszukiwawczych i ratowniczych ani transportu zwłok do kraju – samo sprowadzenie ciała do kraju to na ogół koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zakres ochrony, zapewniany przez kartę EKUZ, jest tym samym mocno ograniczony, więc dobre ubezpieczenie turystyczne to nadal konieczność.

Jak wybrać najlepszą polisę?

By zapewnić sobie szeroką i dostosowaną do naszej sytuacji ochronę ubezpieczeniową, powinieneś przy wyborze polisy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Przede wszystkim nie należy ukrywać rzeczywistego celu wyjazdu. Jeśli nie jest to wyjazd turystyczny, tylko do pracy, koniecznie uwzględnij to przy wyborze polisy. Jeżeli podczas wyjazdu planujesz uprawiać sporty ekstremalne lub wysokiego ryzyka, również musisz to wziąć pod uwagę. Dlaczego? Jeśli polisa nie obejmuje sportów podwyższonego ryzyka, a doznasz wypadku podczas ich uprawiania, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania.

Aby odpowiednio dobrać sumę ubezpieczeniową, a także zakres ochrony, warto porozmawiać z ekspertem Grupy ANG. Dzięki temu unikniesz szeregu błędów, w tym nadubezpieczenia, które będzie tylko generować niepotrzebne koszty.