- Stary most nie był przystosowany do ruchu, jaki dziś odbywa się w tym miejscu.To był strategiczny most. W latach 60. został wybudowany poprzedni. Z biegiem czasu nadszarpnięta została jego nośność, tym bardziej że coraz większe ciężary przejeżdżają tymi mostami. To jest jedna z najważniejszych dróg dojazdowych do Wysowej - mówi wójt gminy Uście Gorlickie, Zbigniew Ludwin.

Inwestycja była możliwa głównie dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Budowy Dróg. Z tego źródła powiat gorlicki pozyskał blisko 1 mln 600 tys. zł. Brakujące 400 tys. zł samorząd dołożył z własnego budżetu.

- Osiemdziesiąt procent udziału w kosztach inwestycji to rekordowe dofinansowanie z tego funduszu w Małopolsce - zaznaczył wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

Gorlicka posłanka PiS Barbara Bartuś przypomniała, że droga, na której powstał nowy most, spełnia kilka funkcji. "Ta droga, która jest drogą powiatową, łączy Ropę z Wysową, ale można też powiedzieć, że łączy państwa. Za Wysową mamy, co prawda piesze, ale przejście graniczne ze Słowacją, do którego dzięki tej drodze da się dojechać. Przede wszystkim jednak jest tu nasza perełka Wysowa, w której są sanatoria, do której przyjeżdżają kuracjusze" - mówi.

Starosta gorlicki Maria Gubała przyznała, że przebudowa starych mostów to w powiecie gorlickim jedno z najpilniejszych zadań. "W powiecie gorlickim jest jeszcze piętnaście mostów drewnianych, które już wymagają remontu. Wszędzie sięgamy po środki zewnętrzne, prosimy o wsparcie, ponieważ budżet powiatu jest skromny. W tej chwili, też dzięki wsparciu rządowemu z Polskiego Ładu, robimy na terenie gminy Bobowa dwa mosty drewniane" - mówi M. Gubała.

Nowy most w Wysowej to jeden z ostatnich elementów modernizacji całej drogi powiatowej Ropa - Wysowa - Blechnarka i dalej do granicy ze Słowacją. Na remont czeka jeszcze ostatni, trzykilometrowy odcinek za Wysową w stronę granicy. Powiat gorlicki zamierza szukać funduszy na ten cel w nowym rozdaniu rządowego funduszu Polski Ład.