"Producent aparatów uruchomił dla nas wszystkie możliwe źródła dostaw w Europie. Są one wysyłane do Krakowa z kilku miejsc i mamy zapewnienia, że będą wkrótce" – powiedział PAP pełnomocnik wojewody ds. intensywnej terapii dr Wojciech Serednicki.

Na zakup aparatów decyzją premiera z budżetu państwa przeznaczone zostały 2 mln zł. Kupiono 100 sztuk. Pierwszych dziesięć trafiło do tzw. szpitali osiowych, które tworzą małopolski system zabezpieczenia w zakresie intensywnej terapii: w Oświęcimiu, Tarnowie, Zakopanem i do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Kolejne zostaną rozdysponowane także do tych szpitali i do innych placówek, w których działają wystarczająco wydajne instalacje tlenowe, bo aparaty te zużywają stosunkowo duże ilości tlenu (przepływ wynosi od 60 do 80 l na minutę).

Aparaty do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej (high-flow nasal oxygen therapy) są od kilku lat stosowane w Polsce m.in. w leczeniu i zapobieganiu niewydolności oddechowej w okresie okołooperacyjnym, na oddziałach pulmonologicznych w leczeniu chorób płuc a także w medycynie paliatywnej.

W czasie pandemii zakażeń SARS-CoV-2, głównym zastosowaniem tych urządzeń jest leczenie niewydolności oddechowej chorych z COVID-19 jeszcze przed rozpoczęciem inwazyjnej wentylacji mechanicznej. Oddychanie jest wspomagane wysokim przepływem mieszanki gazów oddechowych. Zaletą tej metody jest możliwość precyzyjnego dozowania: wilgotności, temperatury i składu mieszanki z tlenem.

"Wysoki przepływ tlenu doprowadza do wypłukania dwutlenku węgla z dróg oddechowych, czyli z przestrzeni, która nie bierze udziału w wymianie gazowej. Dodatkowo mieszanina gazów podawanych pacjentowi ma wilgotność adekwatną do fizjologicznej i jest ogrzana, dzięki czemu zwiększa się dostępność tlenu dla komórek, bo organizm nie zużywa już energii, by ją ogrzać" – wyjaśnił zalety tej metody dr Serednicki.

Dodał, że wysoki przepływ tlenu poprawia także oczyszczanie oskrzeli. "Dynamiczne napełnianie dróg oddechowych dużym strumieniem tlenu powoduje tworzenie się wysokiego ciśnienia, a więc ciśnienie w drogach oddechowych w czasie wydechu, które odpowiada za zapadanie się pęcherzyków płucnych jest wyższe, co zmniejsza ryzyko powstawania obwodowej niedodmy i rozwoju związanych z nią powikłań" - mówił dr Serednicki.

Pacjent podpięty do aparatu do tlenoterapii wysokoprzepływowej może samodzielnie oddychać, mówić, jeść, pić i nie odczuwa dyskomfortu takiego, jak podczas intubacji i stosowania respiratora. "Doniesienia naukowe mówią, że metoda ta pozwala uniknąć intubacji u nawet 30 proc. pacjentów" – powiedział dr Serednicki. U pacjentów z COVID-19 wysokoprzepływowa tlenoterapia donosowa daje dobre efekty, ale nie zawsze wystarcza, a kluczowe jest jak mówi dr Serednicki dostrzeżenie momentu, kiedy chory musi się znaleźć pod respiratorem.

 

(PAP/sp)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.