Bondar poinformował, że sanepid od 8 sierpnia do 22 listopada przeprowadził 384,838 tys. kontroli lub wizyt w obiektach objętych przepisami przeciwepidemicznymi, m.in. w sklepach, punktach gastronomicznych, targowiskach, zakładach fryzjerskich i w zakładach pracy. Wydał w tym czasie 646 decyzji o karach. Nałożył 15,1 tys. mandatów karnych i wydał blisko 51,6 tys. pouczeń.
Rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka zapewnił, że policjanci cały czas egzekwują przepisy wprowadzone w celu ograniczenia transmisji koronawirusa. "Dokonujemy również kontroli wspólnie z pracownikami inspekcji sanitarnej" – podkreślił inspektor.
"Pamiętajmy, że kontrole nie mają na celu dokuczanie komukolwiek, a związane są tylko i wyłącznie z jednym, wspólnym zadaniem – ograniczeniem zachorowań i transmisji COVID-19, abyśmy byli zdrowym społeczeństwem" – dodał policjant.
Według rzecznika GIS w weekend pracownicy sanepidu będą kładli nacisk na kontrolę przepisów sanitarnych na stokach i w galeriach handlowych.
"W weekend największy nacisk będzie położony na przestrzeganie przepisów w galeriach handlowych i na obiektach narciarskich, czyli na zachowanie dystansu w kolejkach czy na limity miejsc w gondolach" – stwierdził rzecznik GIS.
Galerie handlowe ponownie otwarto w sobotę 28 listopada. Handel w nich odbywa się zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi, które dotyczą limitu klientów (maksymalnie jeden na 15 mkw.) i obowiązku zakrywania nosa i ust. Wytyczne dotyczące stoków narciarskich mówią m.in. o tym, że zagęszczenie na stoku wynosi maksymalnie jeden narciarz na 100 mkw.
Rzecznik rządu Piotr Müller w Programie Trzecim Polskiego Radia stwierdził w czwartek, że przedsiębiorstwa, które świadomie łamią przepisy sanitarne, po ukaraniu stracą możliwość skorzystania z tarczy antykryzysowej. Dzień wcześniej premier Mateusz Morawieckiego podczas internetowej sesji pytań i odpowiedzi, powiedział, że sklepy i galerie, które nie będą przestrzegać zasad sanitarnych, będą zamykane.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
PAP/ko